Te przedmioty z okresu PRL-u są sporo warte. Sprawdź pawlacz i piwnice, a może nieźle zarobisz

W prawie każdym domu w okresie PRL-u dało się znaleźć rzeczy takie jak talerze obiadowe, szklanki do kawy, patera na ciasto czy kubek z nadrukiem. Dziś kolekcjonerzy są w stanie zapłacić za nie naprawdę duże pieniądze. Warto przeszukać swój dom i różne zakamarki w poszukiwaniu tych skarbów.

Serwisy aukcyjne pękają w szwach od ofert kupna i sprzedaży przedmiotów z okresu PRL-u. Część z tych naczyń osiąga iście rekordowe ceny, w niektóre, aż ciężko uwierzyć. Po upadku Polskiej Republiki Ludowej wiele z tych rzeczy wylądowało na strychach, w piwnicach czy w pawlaczach. Może posiadasz taki przedmiot, a nie masz o nim zielonego pojęcia?

Zobacz wideo Polskie kino coraz częściej zachwyca się PRL-em

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Sprawdź, czy nie zalegają ci w szafie talerze obiadowe, czy kubki do kawy. Mogą być cenniejsze niż myślisz

Szklane wazony, talerze i szklanki cieszą się teraz ogromnym zainteresowaniem. Warto więc przeszukać wszystkie zakamarki, szafy, piwnice czy strych, ponieważ na sprzedaży tych rzeczy można się nieźle dorobić. Ceny kryształów z okresu powojennego sięgają na aukcjach nawet do 12 i pół tysiąca złotych. Te szalone ceny są skutkiem mody na rzeczy vintage. Domy z naszego dzieciństwa opływały w kryształowe naczynia, wazony czy kolorowe szkło. Choć dla niektórych pozostają symbolem złego gustu i kompletnej tandety, coraz częściej w polskich galeriach sztuki i innych miejscach i innych miejscach, gdzie handluje się sztuką, można spotkać te pamiątki PRL-u.

 

Moda jak zwykle wraca. Patera na ciasto czy kubek z nadrukiem może być więcej warty niż się wydaje

W okresie PRL-u minionego wieku z polskimi hutami szkła często współpracowali uznani twórcy, projektanci czy wybitni artyści. Ich nietuzinkowe projekty często szły do masowej produkcji. Szklane patery, talerzyki do ciasta, półmiski czy cukiernice były wykupowane przez polskich obywateli. Czyje prace są obecnie najbardziej cenione? Do najcenniejszych artystów minionej epoki zaliczają: Lucyna Pijaczewska, Jan Sylwester Drost oraz Eryka Trzewik-Drost. Niecodzienne projekty tworzyli również absolwenci Wydziału Szkła przy wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, na którym wykładał Stanisław Dawski. Do jednych z najbardziej uznanych należy Zbigniew Horbowy, jego wazony i dzbany są w szczególności poszukiwane przez dzisiejszych kolekcjonerów.

 
Więcej o: