Co zrobić, żeby maranta pięknie rosła? "Modląca się roślina" zachwyca, jednak nie jest łatwa w uprawie

Maranta jest rośliną obok, której nie przejdziesz obojętnie. Jeśli chcesz, żaby zachwycała, musisz o nią zadbać i poświęcić jej sporo uwagi, jednak gwarantujemy, że odpłaci ci się za to swoim pięknym wyglądem. Poznaj odmiany maranty oraz sprawdź, jakie warunki lubi najbardziej.

Maranta to wiecznie zielona roślina z rodziny marantowatych. Naturalnie rośnie w Ameryce Południowej oraz na południu Meksyku. Jej niezwykła uroda sprawiła, że szybko znalazła się także w doniczkach w mieszkaniach w różnych częściach świata. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Maranta - odmiany. Sprawdź, która najlepiej będzie pasować do twojego mieszkania 

Wyróżniamy 32 gatunki maranta, jednak najczęściej w domach hoduje się kilka odmian. 

  • Maranta Kerchoveana - charakteryzuje się szaro-zielonymi liśćmi z brązowymi plamami. Co ciekawe, ta roślina zwija się na noc. 
  • Maranta Erythroneura - ma liście w dwóch odcieniach zieleni, które są udekorowane czerwonym unerwieniem. Ona także zwija się na noc. 
  • Maranta Fascinator - jej liście są koloru ciemnozielonego z czerwonopomarańczowym unerwieniem.
  • Maranta Marisela - ma ciemnozielone liście ze srebrnym unerwieniem.

Maranta - pielęgnacja. Jak prawidłowo dbać o tę roślinę? 

O marancie możemy powiedzieć wiele dobrego, jednak nie to, że jest łatwa w uprawie. Na szczęście, jeśli dobrze poznasz jej upodobania i zadbasz o prawidłowe warunki to odpłacić ci się zachwycającym wyglądem. Jakie warunki będą dla niej odpowiednie? Lubi stanowiska, gdzie jest jasno, jednak źle znosi bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Ekspozycja na słońce może spowodować poparzenie liści. Maranta od marca do sierpnia najlepiej czuje się, kiedy w ciągu dnia temperatura wynosi od 22 do 26 stopni, natomiast w nocy około 18. Z kolei od września do lutego optymalna temperatura dla tej rośliny wynosi od 16-18 stopni, a w nocy 15. 

Jak podlewać maranta? O tym musisz pamiętać!

Marantę należy podawać regularnie i często dwa do trzech razy w tygodniu. Najlepiej robić to miękka i lekko kwaśną wodą. Choć lubi być podlewana to źle znosi nadmiar wody w doniczce, dlatego należy ją podlewać, dopiero gdy ziemia przeschnie. W okresie jesienno-zimowym nawadniamy ją tylko raz w tygodniu. Ta roślina uwielbia wilgoć, dlatego należy zraszać jej liście codziennie, a zimą dwa razy w tygodniu.  

Więcej o: