Naukowcy odkryli najdłużej żyjącego kręgowca. Ma pięć metrów długości i może mieć nawet ponad 500 lat

Najstarszy kręgowiec pływa po wodach Atlantyku i może mieć nawet ponad 500 lat. Naukowcom udało się zbadać jego wiek, jednak nie są to dokładne szacunki. Sprawdź, co sprawia, że zwierzę to potrafi żyć nawet kilka wieków i dowiedz się więcej o tym fascynującym stworzeniu.

Naukowcy o swoim odkryciu napisali w artykule opublikowanym w czasopiśmie Science. Głowy autor tekstu Julius Nielsen, biolog morski z Uniwersytetu w Kopenhadze nie krył zachwytu nad niesamowitym rekinem, który potrafi żyć ponad 500 lat.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Zabójczy pocałunek ryby. Wędkarz niemal przypłacił go śmiercią

Rekin grenlandzki to najdłużej żyjący kręgowiec. Najprawdopodobniej urodził się w XVII wieku 

Chodzi o rekina grenlandzkiego, którego można spotkać pływającego w głębinach północnego Atlantyku. Naukowcom udało się zbadać wiek 28 samic rekinów w latach 2011-2013, jednak nie są to dokładne pomiary. Szacuje się, że najstarsza z samic mająca pięć metrów długości może mieć od 272 do 512 lat, jednak najbardziej prawdopodobne jest to, że ma około 400 lat. Oznacza to, że prawdopodobnie urodził się w XVII wieku. Nielsen podkreślił, że nawet jeśli rekin ma 272 lat, to nadal czyni go to najdłużej żyjącym kręgowcem

Dlaczego rekiny grenlandzkie żyją tak długo? Naukowcy wyjaśniają

Za długowiecznością rekinów grenlandzkich może stać długi czas ich dojrzewania oraz  Naukowcy odkryli, że dojrzałość płciową osiągają, dopiero kiedy mierzą cztery metry długości, a zanim to nastąpi, mija około 150 lat. Wskazuje na to badanie z 1963 roku, gdzie oszacowano, że gatunek ten rośnie mniej niż jeden centymetr rocznie - podaje jedno z najbardziej prestiżowych magazynów naukowych "Nature".

 

Badacze zwracają uwagę, że po wodach pływa niewiele rekinów grenlandzkich zdolnych do rozmnażania. Wskazują, że wpływ na to miało zabijanie rekinów dla pozyskania ich wątroby, wykorzystywanej do produkcji oleju maszynowego. Naukowcy zauważyli natomiast, że wiele osobników jest w okresie dojrzewania

Istnieje bardzo duża liczba 'nastolatków', ale minie kolejne 100 lat, zanim staną się aktywni seksualnie 

- zauważa biolog Julius Nielsen.

Więcej o: