Jak uratować przelany kwiat? To nie koniec świata! Ten sposób sprawi, że roślina nie zmarnieje

Jak uratować przelaną roślinę doniczkową? Woda jest niezbędnym elementem, wykorzystywanym do pielęgnacji każdej rośliny. Niestety, zdarza się, że roślina zostanie przelana, co wcale nie jest dla niej zdrowe. Jak rozpoznać przelanie rośliny? Czy są sposoby na jej uratowanie?

Każdy miłośnik roślin doniczkowych dba o to, aby jego roślina rosła zdrowo i bujnie. Niekiedy zdarza się, że chcemy dobrze, a niestety popełniamy błąd, jakim jest przelanie rośliny. Niewłaściwa pielęgnacja rośliny może doprowadzić do tragicznych skutków. 

Zobacz wideo Modne pomysły na prezenty z kwiatów. Nie tylko flower box

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Przelanie rośliny doniczkowej. Nie popełniaj tego błędu

Jednym z najczęstszych błędów pielęgnacyjnych jest przelanie rośliny. Panuje błędne przekonanie, że roślinę należy podlewać obficie i często, ponieważ to pomoże w jej wzroście. Oczywiście tak nie jest, gdyż każda roślina potrzebuje indywidualnej pielęgnacji. Tak naprawdę rośliny o wiele lepiej zniosą suszę, niż nadmierną wilgoć. Właśnie dlatego nie należy przesadzać z podlewaniem kwiatów i trzymać się stałego harmonogramu.

Przelany kwiatek objawy. Po tym poznasz, że wody jest w doniczce za dużo

Przelanie rośliny powoduje, że woda utrudnia jej pobieranie tlenu, co prowadzi do obumierania korzeni i liści. Wilgotne podłoże jest również idealnym miejscem do rozwoju grzybów, chorób i pleśni. Jeśli twoje roślina została podlana i nagle zauważasz, że liście brązowieją i zaczynają powoli opadać, a łodygi czernieją, to znak, że została ona zbyt obficie podlana i może niebawem zachorować.

Jak uratować zalanego kwiatka? Podpowiadamy, jak to zrobić 

Jeśli zdarzy ci się popełnić błąd podczas podlewania i przelejesz roślinę, możesz ją jeszcze uratować. Ważne jest, aby zacząć działać szybko. Gdy kwiat ewidentnie został przelany, należy wyjąć go z doniczki, usunąć zalane podłoże i opłukać korzenie pod letnią wodą. Po opłukaniu usuń obumarłe części korzeni, jeśli zostanie, chociaż kilka zdrowych, roślina będzie nadawała się do regeneracji. W takiej sytuacji przyszykuj nową doniczkę i świeże podłoże.

Więcej o: