Kiedy i jak przycinać maliny, żeby dały pyszne owoce latem? Te dwa terminy są kluczowe

Kiedy przycinać maliny, aby odwdzięczyły się latem? Krzewy malin wymagają odpowiedniej pielęgnacji, o które warto co nieco wiedzieć. Poznaj wskazówki i dowiedz się, jak najlepiej przycinać maliny, aby ich nie zniszczyć.

W zależności od odmiany mamy maliny, które rosną wczesnym latem oraz te, które rosną późną jesienią. Cięcie malin to niezbędny zabieg, który należy wykonywać w odpowiednim terminie oraz w odpowiedni sposób. Jak przycinać krzewy malin? Poznaj wskazówki!

Zobacz wideo Małgorzata Rozenek dostała prezent od Stanisława. Zaprojektował jej marynarkę w kwiaty

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy przycinać maliny wiosenne? Pogoda ma znaczenie

Maliny to krzewy, które powinny być przycinane, a co najważniejsze musi być to zabieg wykonywany regularnie! To właśnie regularne przycinanie malin jest tutaj kluczem do sukcesu. Jeśli sadzisz maliny wiosną, jest to idealny moment, aby zaraz po zasadzeniu przyciąć krzewy. Dlaczego jest to tak istotne? Jeśli maliny po posadzeniu nie zostaną przycięte, cała energia skupi się na pędach, które są stare, a młode pędy nie będą miały możliwości na rozwój. Maliny letnie najlepiej przycinać w słoneczne dni.

Przycinanie malin jesiennych. Jak przycinać krzewy owocowe?

Jeśli masz maliny jesienne w ogrodzie, to tuż po zebraniu wszystkich owoców pamiętaj o przycięciu krzewów. Odmiany jednoroczne najlepiej przycinać w listopadzie, a odmiany dwuletnie na koniec sierpnia. Przy przycinaniu usuń stare pędy i przytnij delikatnie krzew przy ziemi, aby powstał tzw. odrost na około 5 cm. 

Jak uprawiać maliny? Bardzo potrzebują stosowania tych zasad

Uprawa malin powinna być bardzo dokładna. Jeśli masz w swoim ogrodzie krzewy malin, pamiętaj o ich podlewaniu, ponieważ rośliny te kochają wodę! Największe zapotrzebowanie na wodę maliny mają między kwitnieniem a początkiem dojrzewania owoców. Jeśli chodzi o nawożenie, to najlepiej przeprowadzić je jesienią. Dzięki temu maliny otrzymają substancje odżywcze i zyskają odporność. Ściółkowanie malin nie jest koniecznością, jednak jeśli już to robimy, najlepiej użyć kory sosnowej. 

Więcej o: