Czym wyczyścić piekarnik? Wypróbuj domowe sposoby, a piekarnik będzie lśnić jak nowy

Jak wyczyścić piekarnik? Brudny piekarnik to zmora dla każdego kucharza i każdej kucharki. Przypalone resztki jedzenia, stary tłuszcz i wiele innych zabrudzeń prawiają, że urządzenie wymaga regularnego sprzątania. Poznaj domowe sposoby na wyczyszczenie piekarnika.

Piekarnik to urządzenie, które używane jest w kuchniach stosunkowo często. Podczas pieczenia może bardzo łatwo dojść do zabrudzenia części grzewczej. Jeśli nieczystości z piekarnika nie zostaną w porę usunięte, mogą one zaschnąć, co później może być twardym orzechem do zgryzienia podczas sprzątania. W tym wszystkim najważniejsza jest regularność, mycie piekarnika po każdym użyciu jest bardzo istotne. Poznaj domowe triki na wyczyszczenie piekarnika.

Zobacz wideo Przykry zapach z kuchennego zlewu? Dwa składniki wystarczą, by sobie z nim poradzić

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czym wyczyścić piekarnik? Ten domowy sposób zdziała cuda

Zabrudzenia piekarnika, który nie był myty regularnie, mogą na początku przerazić. Jednak spokojnie, mamy na to rozwiązanie. Domowe sposoby, które stosowały jeszcze nasze babcie, potrafią zaskoczyć. Do umycia szyby piekarnika, jak i jego wnętrza świetnie nada się woda z octem wymieszana w butelce z atomizerem w proporcjach 50:50. Brudne miejsca należy spryskać przygotowanym roztworem i odczekać 20 minut. Po tym czasie miękką ściereczką zetrzyj brud i ciesz się czystym piekarnikiem. 

Mocno zabrudzony piekarnik. Użyj tego produktu

Piekarnik może posiadać zabrudzenia jeszcze sprzed lat, które są zaschnięte i nie sposób umyć je po prostu wodą z płynem. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się domowe sposoby. Świetnym trikiem na usunięcie zaschniętych zabrudzeń jest użycie sody oczyszczonej. Przypalone miejsca w piekarniku posyp sodą oczyszczoną i namocz wodą przy użyciu ściereczki. Tak przygotowany piekarnik zamknij i zostaw na 2 godziny. Następnie wytrzyj wszystko mokrą ściereczką lub dla lepszego działania możesz wytrzeć całość ściereczką zamoczoną w roztworze z wody i octu. 

Jak szybko wyczyścić piekarnik? Oto najważniejsze zasady

Zanim przystąpisz do czyszczenia piekarnika, warto dowiedzieć się jak to w ogóle robić, aby nie popełnić żadnego błędu. Oto kilka zasad, o których należy pamiętać, przy czyszczeniu piekarnika: 

  • Piekarnik myj tylko wtedy gdy jest zimny.
  • Wyciągnij blachy i ruszt.
  • Załóż rękawiczki ochronne.
Więcej o: