Jak wyczyścić żelazko? Wysyp tę przyprawę na papier, a przypalone ślady znikną w mgnieniu oka

Czym wyczyścić żelazko? Przypalona powierzchnia na stopie żelazka to uporczywe zabrudzenie, które ciężko usunąć. Nie oznacza to jednak, że od razu musisz kupować nowe żelazko. Przedstawiamy kilka sprawdzonych, domowych sposobów na pozbycie się brudu i spalenizny.

Wystarczy chwila nieuwagi, aby przypalić żelazko. Na jego powierzchni zostają wtedy ciemne ślady, które mogą zniszczyć nasze ubrania w trakcie prasowania. W tej sytuacji wystarczy sięgnąć po kilka sprawdzonych produktów, które być może masz już w domu. Sprawdź, jak wyczyścić żelazko domowym sposobem.

Zobacz wideo Ułatwiamy prasowanie, czyli krochmal w sprayu i sposoby na przypalone lub zepsute żelazko

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czym wyczyścić żelazko? Pasta do zębów czyni cuda!

Jak się okazuje, pasta nie tylko czyści nasze zęby, ale nada się również do sprzątania. Za jej pomocą usuniemy czarne ślady z żelazka. Jak to zrobić? Nałóż sporą ilość pasty do zębów na przypaloną powłokę i delikatnie przetrzyj szczotką lub gąbką. Zwróć uwagę na to, z jakiego materiału jest wykonany przedmiot, którym pocierasz żelazko. Twarde włosie może porysować powierzchnię, dlatego trzeba bardzo uważać. Na koniec zmyj wszystko zwilżoną szmatką.

Jak wyczyścić żelazko? O tym sposobie wie mało kto

Ten trik sprawi, że twoje żelazko będzie wyglądać jak nowe. Potrzebujesz tylko soli kuchennej i papieru do pieczenia. Rozłóż kawałek papieru na płasko na desce do prasowania i posyp obficie solą. Następnie ustaw żelazko na wysoką temperaturę. Gdy będzie już rozgrzane, przyłóż je do papieru i przejedź po nim kilka razy, aż cały brud zniknie. Na koniec potrząśnij żelazkiem, by strzepać resztki soli z powierzchni.

Jak odkamienić żelazko? Pomoże ci w tym niezawodny produkt

Warto sięgnąć po ocet. Nie tylko wyczyści żelazko, ale też usunie z niego kamień pozostawiony po wodzie. Dzięki temu na ubraniach nie zostaną brzydkie plamy. Wystarczy, że wlejesz ocet do zbiornika na wodę, a następnie ustawisz żelazko na wysoką temperaturę i przeprasujesz jedną rzecz, na przykład ścierkę kuchenną. Możesz później powtórzyć czynność, ale tym razem z użyciem wody, aby wypłukać resztki octu. Dzięki temu ubrania podczas prasowania nie będą mieć nieprzyjemnego zapachu.

Więcej o: