Najwięcej goli w historii. Sprawdzamy, kto jest królem strzelców wszech czasów. Pierwsze miejsce nikogo nie zdziwi

Najwięcej goli w historii? Pele, Maradona, a może Messi lub Lewandowski - kto jest najlepszym strzelcem w historii futbolu? Być może wymienione nazwiska należą do największych piłkarzy, ale najczęściej do siatki trafiał kto inny.

Najwięcej bramek na świecie. Co jest decydujące?

Kto strzelił najwięcej bramek na świecie? Od marca 2022 za najbardziej bramkostrzelnego piłkarza w historii uchodzi Cristiano Ronaldo. Zawodnik grający niegdyś m.in. w Realu Madryt i Juventusie Turyn zwycięża w statystykach prowadzonych przez FIFA i Międzynarodową Federację Historyków i Statystyków Futbolu (IFFHS). Dalsze miejsca w sporządzonych przez nie rankingach mocno się jednak różnią.

Ciekawe jest jednak to, że według międzynarodowej fundacji Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation najlepszy nie jest wcale Cristiano Ronaldo. Wyprzedza go niezbyt znany niemiecki napastnik Erwin Helmchen (1907- 1981) z niebywałą liczbą przynajmniej 987 bramek. Ranking prezentuje się następująco:

 1. Erwin Helmchen - 987 bramek;
 2. Josef Bican - 950;
 3. Ronnie Rooke - 931;
 4. Jimmy Jones - 840;
 5. Cristiano Ronaldo - 837.

Skąd te rozbieżności? Płyną one z przyjętych metodologii. Zasady uwzględnione przez RSSSF są najbardziej specyficzne. W ich myśli zawodnikowi zalicza się brami zdobywane na każdym poziomie rozgrywkowym. Choćby zwycięski Erwin Helmchen zdobywał je także w lidze regionalnej, Cristiano Ronaldo rozpoczął zaś grę na najwyższym poziomie w bardzo młodym wieku.

Strzelcy wszech czasów: Cristiano Ronaldo

Strzelcy wszech czasów? Według FIFA i IFFHS pierwsze miejsce zajmuje bezsprzecznie Cristiano Ronaldo. Według Międzynarodowej Federacji Historyków i Statystyków Futbolu (IFFHS) portugalski gracz zdobył w sumie 824 bramki. Pierwsze z nich padły w 2002 r. Gracz saudyjskiego Al Nassr ma oczywiście okazję poprawić swoje osiągnięcia. Warto dodać, że zawodnik ten zdobył 118 bramek w reprezentacji Portugalii. 

Zobacz wideo Dlaczego piłkarze tak dużo zarabiają?

Najwięcej goli w historii piłki nożnej: top 5 wg FIFA

Kto zdobył najwięcej goli w historii piłki nożnej wg FIFA? W top 5 znaleźli się:

 1. Cristiano Ronaldo - 824 bramki w 1149 meczach;
 2. Josef Bican - 805 bramek w 530 meczach;
 3. Lionel Messi - 796 bramek w 1010 meczach;
 4. Romario - 772 bramki w 996 meczach;
 5. Pele - 757 w 831 meczach.

Kto strzelił najwięcej goli w historii? Najlepsi wg IFFHS

Kto strzelił najwięcej goli w historii według Międzynarodowej Federacji Historyków i Statystyków Futbolu (IFFHS)? W tym przypadku czołowa 5 prezentuje się inaczej. Można w niej spotkać:

 1. Cristiano Ronaldo - 824 bramki;
 2. Lionel Messi - 796 bramek;
 3. Pele - 756 bramek;
 4. Romario - 755 bramek;
 5. Ferenc Puskas - 725 bramek.

Robert Lewandowski również znalazł się w tej klasyfikacji. Z dorobkiem 589 bramek uplasował się na 11 pozycji.

Najlepsi strzelcy w reprezentacjach

Warto także wskazać najlepszych strzelców w reprezentacjach. Takie rozgrywki cieszą się własną specyfiką. Łatwiej tu o wysoki bilans bramkowy wśród zawodników, którzy grają np. w reprezentacjach azjatyckich i częściej mają przeciwko sobie defensywy nieco słabszych drużyn narodowych. W top 5 znaleźli się:

 1. Cristiano Ronaldo (Portugalia) - 118 bramek;
 2. Ali Daei (Iran) - 109 bramek;
 3. Leo Messi (Argentyna) - 98 bramek;
 4. Mokhtar Dahari (Malezja) - 89 bramek;
 5. Ferenc Puskas (Węgry) - 84 bramki.

Kto ma najwięcej strzelonych bramek? Liga Mistrzów

Kto ma najwięcej strzelonych bramek? Nie od dzisiaj wiadomo, że za najlepsze rozgrywki klubowe na świecie uważana jest Liga Mistrzów (wcześniej Puchar Mistrzów). Jeśli więc chce się wskazać wybitnych i najbardziej bramkostrzelnych zawodników, to być może warto uwzględnić także poziom trudności rozgrywek. Do najlepszych strzelców Champions League należą:

 1. Cristiano Ronaldo - 140 bramek;
 2. Lionel Messi - 129 bramek;
 3. Robert Lewandowski - 91 bramek;
 4. Karim Benzema - 86 bramek;
 5. Raul - 71 bramek. 

Zobacz też: Najdroższe jachty na świecie. O takich sumach nawet bogaci mogą jedynie pomarzyć

Więcej o: