Rewolucyjne zmiany w legitymacji emeryta 2023. Jak założyć mObywatel? Wszystkie niezbędne informacje

Od początku 2023 roku weszły duże zmiany dla emerytów i rencistów. Wynikają one z nowej aplikacji mObywatel i dotyczą zarówno obecnych świadczeniobiorców, jak i tych zupełnie nowych. Zobacz, czy trzeba składać wniosek o legitymację emeryta i czym jest mObywatel.

Od stycznia 2023 obowiązują nowe przepisy dotyczące legitymacji emeryta-rencisty, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Zmiany te wynikają z uruchomienia kilka lat temu aplikacji rządowej mObywatel, która teraz dostępna jest również dla seniorów. Sprawdź, co dzięki niej mogą osiągnąć emeryci i jak złożyć wniosek o mLegitymację.

Zobacz wideo Ćwiąkalski o zmianach w kodeksie karnym: Prezydent może liczył, że Solidarna Polska odpuści w sprawie KPO

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

MObywatel legitymacja emeryta. Duże zmiany w 2023 roku

Zgodnie z informacją opublikowaną na stronie ZUS, osoby korzystające ze świadczeń emerytalnych w 2023 roku otrzymają legitymację emeryta i rencisty wyłącznie w formie elektronicznej. Dostępna będzie ona za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mObywatel. Aby założyć konto w aplikacji wystarczy wejść na stronę i uzupełnić formularz. Co za tym idzie, aby ją okazać należy mieć ze sobą smartfon oraz zainstalowany program rządowy. Na szczęście dodanie jej jest banalnie proste. Wystarczy wybrać w aplikacji opcję "Dodaj dokument" i wskazać "Legitymacja emeryta-rencisty". Wersja elektroniczna nie różni się od tradycyjnej i uprawnia do tych samych zniżek i ulg.

Zdjęcie ilustracyjne. Władimir Putin w pociągu Putin jeździ osobistym pociągiem pancernym. "Nie da się go wyśledzić"

Zmiany w legitymacji emeryta i rencisty 2023. Jak uzyskać wersję tradycyjną dokumentu?

Nie każdy senior posiada smartfona z aplikacją, dlatego dla niektórych niezbędna okaże się plastikowa wersja legitymacji emeryta-rencisty. Jak uzyskać tradycyjny dokument? W tym celu należy złożyć osobny wniosek. Najlepiej zrobić to osobiście w urzędzie, gdzie otrzymamy stosowny formularz lub pobrać go uprzednio online. Wniosek można złożyć także za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Kontrola drogowa Zmieniły się zasady kontroli drogowych. O czym musisz pamiętać?

Zmiany dla seniorów 2023. Czy wymagana jest wymiana legitymacji emeryta i rencisty?

Dla wszystkich osób, które uzyskały prawo do emerytury lub renty przed styczniem 2023 roku, automatycznie przypisywana jest wersja elektroniczna legitymacji emeryta. Nie oznacza to na szczęście, że stara, plastikowa legitymacja traci swoją ważność. Tradycyjny dokument pozostaje pełnoprawny zgodnie z nadanym mu wcześniej terminem ważności. Seniorzy mogą zatem korzystać z obu wersji legitymacji i bez problemu otrzymywać zniżki na przejazdy, czy inne obowiązujące z dokumentem ulgi.

Niektóre rodziny, po wezwaniu pogotowia, wciąż dręczy poczucie winy Ile wynosi zachowek po rodzicach? Masz prawo ubiegać się o spadek

Więcej o: