Domowe sposoby na uratowanie roślin. Wlej to do wody, a ziemiórki już nigdy nie zajrzą do doniczki

Irytujące latające muszki w domu to m.in. ziemiórki. Sposób na muszki może wydawać się skomplikowany, ale okazuje się, że wystarczy tylko kilka kropel. Dzięki temu nie tylko zachowasz spokój, ale i uratujesz rośliny przed larwami ziemiórek, które mogą im bardzo zaszkodzić.

Ziemiórka, a dokładnie ziemiórka pleniówka to muchówka z rodziny ziemiórkowatych. Małe rozmiary ziemiórki budzą błędne przekonanie, że jest ona równie małym problemem. Jednak niestety nie, ziemiórki potrafią narobić wiele szkód szczególnie roślinom. Sprawdź, jak pozbyć się ziemiórek z domu?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak pozbyć się ziemiórek? Domowe sposoby na muszki 

Ziemiórki to niezbyt mile widziani goście w naszych domach. To właśnie one potrafią bardzo skutecznie zaszkodzić naszym roślinom. Dorosłe ziemiórki nie są aż tak szkodliwe dla roślin (pomijając to, że składają jaja), ponieważ największymi szkodnikami są ich larwy. Oprócz podgryzania korzeni i pędów, osłabiania i doprowadzania do obumarcia roślin, stwarzają też warunki do rozwoju infekcji grzybowych i  właśnie dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak pozbyć się ziemiórek, gdy zawitają one już do naszych czterech kątów. Latające ziemiórki w łatwy sposób można złapać na tzw. lepy, najlepiej żółte. To właśnie ten kolor przyciąga uwagę ziemiórek, a gdy podlecą, nie będą już w stanie uciec. W celu ograniczenia powstawania larw ziemiórek w kwiatach możesz stworzyć domowy napar z czosnku. Rozgniecioną główkę czosnku zalej wrzątkiem, odczekaj, aż wystygnie, dolej litr wody i podlej rośliny.

Prosty sposób na pozbycie się larw ziemiórek. Dodaj kilka kropel do wody

Na stoczenie walki z ziemiórkami trzeba mieć sposób. Jednym z nich jest użycie wabika, który momentalnie zadziała na ziemiórki, czyli octu! Do miseczki wlej odrobinę wody i octu, wymieszaj. Dodatkowo do mieszanki dodaj kilka kropel płynu do naczyń, aby zmniejszyć napięcie powierzchniowe wody, i gotowe! Ziemiórki zostaną zwabione intensywnym zapachem octu, a wlatując do miseczki, nie będą już w stanie z niej wyjść.

Ziemiórki w doniczce — skąd się biorą?

Ziemiórki tak jak już pisaliśmy, najczęściej atakują rośliny w domu. Skąd się biorą ziemiórki? Wiele osób nie jest świadomych, że kupując np. roślinę w kwiaciarni, może w taki sposób przynieść do domu te owady. Po zakupie nowych roślin należy je odpowiednio przejrzeć, a czasami warto postawić je w osobnym pomieszczeniu na tzw. kwarantannę. Jeśli masz możliwość, roślinę po zakupie możesz od razu przesadzić, wtedy będziesz pewny, że podłoże jest niezainfekowane. Czasami częste przelewanie rośliny również może być przyczyną pojawienia się ziemiórek, dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja każdej rośliny.

Więcej o: