8 lutego Sejm uchwalił zmiany w Kodeksie pracy 2023. Najbardziej zadowoleni będą rodzice małych dzieci, którzy zyskali dłuższy urlop. Po nowelizacji uregulowano również przepisy dotyczące pracy zdalnej. Sprawdź, co się zmieniło w 2023 roku.
Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Nowe przepisy z pewnością ucieszą wielu rodziców. Teraz będzie im przysługiwał dłuższy urlop rodzicielski:
Co więcej, każdy z rodziców otrzyma gwarancję 9 tygodni urlopu, którego nie można przenieść na drugiego rodzica. Według informacji na stronie rządowej takie działanie ma zachęcić rodziców do równego dzielenia się opieką nad dzieckiem. Nowym przepisem jest również urlop opiekuńczy. Jest to 5 dni w roku bezpłatnego urlopu, podczas którego pracownik musi zapewnić opiekę dziecku lub innemu członkowi rodziny.
Jak można przeczytać na stronie gov.pl praca zdalna została na stałe wprowadzona do Kodeksu pracy. W pandemii przekonaliśmy się, że część stanowisk nie wymaga ciągłej obecności w miejscu pracy, dlatego teraz można wybrać z pracodawcą tryb zdalny całkowity lub hybrydowy. Ponadto pracodawca ma obowiązek rozpatrzenia wniosku złożonego przez:
Co ważne, w przypadku całkowitej pracy zdalnej pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi możliwości i narzędzia do wykonywania pracy w domu, m.in. konieczny sprzęt. W przypadku pracy hybrydowej nie ma takiego przepisu.
Od 21 lutego 2023 będą obowiązywać regulacje dotyczące kontroli trzeźwości. Co to oznacza? Pracodawca będzie mógł przeprowadzić kontrolę trzeźwości pracownika na obecność alkoholu lub narkotyków. Jeżeli po wykonaniu testu okaże się, że pracownik jest nietrzeźwy, pracodawca nie może go dopuścić do pracy. Co ważne, w sytuacji, gdy pracownik wykazuje oznaki nietrzeźwości, pracodawca może wezwać policję do przeprowadzenia testu.