Nowy Kodeks pracy 2023. Rewolucyjne zmiany w pracy zdalnej mogą skutkować kontrolą policyjną

Jakie są zmiany w Kodeksie pracy 2023? Rodzice dzieci będą szczególnie zadowoleni. Uregulowano również przepisy dotyczące pracy zdalnej i uwzględniono nawet możliwość wezwania policji na prośbę pracodawcy. Wyjaśniamy, co oznacza nowy Kodeks pracy 2023.

8 lutego Sejm uchwalił zmiany w Kodeksie pracy 2023. Najbardziej zadowoleni będą rodzice małych dzieci, którzy zyskali dłuższy urlop. Po nowelizacji uregulowano również przepisy dotyczące pracy zdalnej. Sprawdź, co się zmieniło w 2023 roku.

Zobacz wideo Trzy do pięciu dni niedyspozycji chorobowej? NIL tłumaczy, o co chodzi w ich pomyśle

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dłuższe urlopy i podział opieki nad dzieckiem. Zmiany w Kodeksie pracy

Nowe przepisy z pewnością ucieszą wielu rodziców. Teraz będzie im przysługiwał dłuższy urlop rodzicielski:

  • 41 tygodni w przypadku jednego dziecka (wcześniej 32 tygodnie)
  • 43 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej (wcześniej 34 tygodnie)

Co więcej, każdy z rodziców otrzyma gwarancję 9 tygodni urlopu, którego nie można przenieść na drugiego rodzica. Według informacji na stronie rządowej takie działanie ma zachęcić rodziców do równego dzielenia się opieką nad dzieckiem. Nowym przepisem jest również urlop opiekuńczy. Jest to 5 dni w roku bezpłatnego urlopu, podczas którego pracownik musi zapewnić opiekę dziecku lub innemu członkowi rodziny.

Praca zdalna, a nowe przepisy w Kodeksie pracy 2023

Jak można przeczytać na stronie gov.pl praca zdalna została na stałe wprowadzona do Kodeksu pracy. W pandemii przekonaliśmy się, że część stanowisk nie wymaga ciągłej obecności w miejscu pracy, dlatego teraz można wybrać z pracodawcą tryb zdalny całkowity lub hybrydowy. Ponadto pracodawca ma obowiązek rozpatrzenia wniosku złożonego przez:

  • pracownika, który jest rodzicem dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności lub sprawuje opiekę nad innym członkiem rodziny legitymującym się takim orzeczeniem,
  • pracownika wychowującego dziecko do 4. roku życia,
  • pracownicę w ciąży.

Co ważne, w przypadku całkowitej pracy zdalnej pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi możliwości i narzędzia do wykonywania pracy w domu, m.in. konieczny sprzęt. W przypadku pracy hybrydowej nie ma takiego przepisu.

Kontrola trzeźwości w pracy 2023. Co może zrobić pracodawca?

Od 21 lutego 2023 będą obowiązywać regulacje dotyczące kontroli trzeźwości. Co to oznacza? Pracodawca będzie mógł przeprowadzić kontrolę trzeźwości pracownika na obecność alkoholu lub narkotyków. Jeżeli po wykonaniu testu okaże się, że pracownik jest nietrzeźwy, pracodawca nie może go dopuścić do pracy. Co ważne, w sytuacji, gdy pracownik wykazuje oznaki nietrzeźwości, pracodawca może wezwać policję do przeprowadzenia testu.

Więcej o: