Rozmnażanie pelargonii. Nie przegap tego terminu. Zrób to dobrze, aby roślina się przyjęła

Pelargonie to jedna z najpopularniejszych kwiatów, które królują na balkonach i werandach. Dlatego warto wiedzieć, jak rozmnażać pelargonie, aby móc cieszyć się nimi jeszcze bardziej. Ważny jest termin i sposób, jaki wybierzesz, a jest ich kilka. Sprawdź jak zrobić to dobrze.

Trudno znaleźć osobę, która nigdy nie widziała pelargonii. Jest to na tyle popularna roślina, że można ją spotkać w prawie każdym domu. Charakteryzuje się pąkami kolorowych kwiatów, najczęściej czerwonych, ale występują również w innych barwach: różowych, białych, bordowych, żółtych, liliowych, a nawet pomarańczowych. Oprócz pięknego wyglądu mają również intrygujący zapach. Dlatego warto wiedzieć, jak rozmnażać pelargonie, aby cieszyć się ich liczną obecnością. 

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rozmnażanie pelargonii z sadzonek. Popularny sposób na wyhodowanie roślin

Istnieje wiele sposobów na rozmnażanie pelargonii, jednak zdecydowanie najpopularniejszym jest dokonywanie tego procesu z sadzonek. Najlepszą porą na to działanie jest przełom lutego i marca. Jeżeli zrobisz to w tym terminie, możesz mieć pewność, że twój balkon pokryje mnóstwo kolorowych kwiatów pelargonii. Aby pozyskać sadzonki, należy ściąć górną część pędu (około 10 cm), usunąć z niej liście i włożyć pęd do wody, żeby mógł wypuścić korzenie. Tak przygotowane sadzonki należy trzymać w jasnym i ciepłym pomieszczeniu.

Rozmnażanie pelargonii z liścia. Nietypowy sposób na rozmnażanie

Kolejnym sposobem na pozyskanie pelargonii jest wykorzystanie jej liści, np. tych, które trzeba było urwać przy rozmnażaniu rośliny z sadzonek. Liście należy włożyć głęboko do doniczki, tak, aby jego większa część była w podłożu. W doniczce powinno być wypełnienie z torfu i piasku (proporcje 1:1). Ważnym elementem tego procesu jest podlewanie. Należy dobrze nawodnić doniczkę. Dodatkowo warto przykryć ją folią, aby zapewnić lepsze warunku do wzrostu.

 

Rozmnażanie pelargonii z nasion. Długi proces

Zanim przystąpisz do rozmnażania pelargonii tym sposobem, musisz wiedzieć, że kwitnącej rośliny możesz spodziewać się dopiero po 6 miesiącach. Rozmnażania pelargonii z nasion to długotrwały proces, który nie zawsze kończy się sukcesem. Dlatego lepiej wybrać metodę rozmnażania przez liście lub sadzonki.

Więcej o: