Dla chrześcijan niebawem rozpocznie się bardzo ważny okres, który potrwa aż do świąt wielkanocnych. Początki Wielkiego Postu sięgają aż II wieku, kiedy to pierwsi chrześcijanie zachowywali ścisły post w rocznice wydarzeń związanych ze śmiercią Jezusa.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Post ścisły w trakcie Wielkiego Postu obowiązuje jedynie w Środę Popielcową i Wielki Piątek, a ponadto dotyczy osób między 18. a 60. rokiem życia. W tych dniach powinno spożywać się 1 posiłek do syta i 2 niepełne. Post jakościowy, czyli wstrzemięźliwość od mięsa, obowiązuje natomiast we wszystkie piątki roku, a dotyczy osób, które ukończyły 14. rok życia. Co więcej, w trakcie Wielkiego Postu nie powinno się uczestniczyć w hucznych zabawach, a wiernym zaleca się częstą modlitwę i udział w nabożeństwach.
Wielki Post 2023 rozpocznie się tradycyjnie w Środę Popielcową, która w tym roku wypada 22 lutego. Choć Wielki Post trwa 40 dni, na Wielkanoc będziemy czekać kolejne 46 dni, gdyż do postu nie wlicza się przypadających w tym okresie 6 niedziel. Wielki Post zakończy się w Wielką Sobotę, czyli 8 kwietnia 2023.
Symbole Wielkiego Postu to:
Do najważniejszych nabożeństw liturgicznych w trakcie Wielkiego Postu zaliczamy Drogę Krzyżową, Gorzkie Żale, a także rekolekcje. Wielki Post kończy Wielki Tydzień rozpoczynający się Niedzielą Palmową. W Wielki Czwartek rozpoczyna się z kolei Triduum Paschalne zakończone Nieszporami Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego w Niedzielę Wielkanocną wieczorem.