Ile dni trwa Wielki Post? Chrześcijanie wkrótce rozpoczną czas przygotowań do najważniejszych świąt

Kiedy rozpoczyna się Wielki Post? Jak długo trwa Wielki Post? Okres ten to czas pokuty, który ma na celu przygotowanie wiernych Kościoła katolickiego do Wielkanocy. Rozpoczyna go zawsze Środa Popielcowa. Wyjaśniamy, czym jest Wielki Post, ile trwa i jakie są nabożeństwa wielkopostne.

Dla chrześcijan niebawem rozpocznie się bardzo ważny okres, który potrwa aż do świąt wielkanocnych. Początki Wielkiego Postu sięgają aż II wieku, kiedy to pierwsi chrześcijanie zachowywali ścisły post w rocznice wydarzeń związanych ze śmiercią Jezusa.

Zobacz wideo Kryzys Kościoła. „Przed Wielkanocą oczekuję od nas głębokiej skruchy"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Czym to jest Wielki Post? W jakie dni obowiązuje post ścisły?

Post ścisły w trakcie Wielkiego Postu obowiązuje jedynie w Środę Popielcową i Wielki Piątek, a ponadto dotyczy osób między 18. a 60. rokiem życia. W tych dniach powinno spożywać się 1 posiłek do syta i 2 niepełne. Post jakościowy, czyli wstrzemięźliwość od mięsa, obowiązuje natomiast we wszystkie piątki roku, a dotyczy osób, które ukończyły 14. rok życia. Co więcej, w trakcie Wielkiego Postu nie powinno się uczestniczyć w hucznych zabawach, a wiernym zaleca się częstą modlitwę i udział w nabożeństwach

Rosjanka otruła Ukrainkę. Kobieta przeżyła i opowiedziała, jak to się stało. 'Byłam w śpiączce 34 minuty' (Po lewej - Olga, po prawej - Wiktoria) Rosjanka otruła Ukrainkę, by ukraść dokumenty. Olga opowiada przerażającą historię

Środa Popielcowa 2023. Kiedy jest Wielki Post, ile trwa i kiedy się kończy?

Wielki Post 2023 rozpocznie się tradycyjnie w Środę Popielcową, która w tym roku wypada 22 lutego. Choć Wielki Post trwa 40 dni, na Wielkanoc będziemy czekać kolejne 46 dni, gdyż do postu nie wlicza się przypadających w tym okresie 6 niedziel. Wielki Post zakończy się w Wielką Sobotę, czyli 8 kwietnia 2023.

Kiedy zmiana czasu na letni 2023? To już za chwilę Kiedy jest zmiana czasu na letni 2023? Tym razem pośpimy godzinę krócej

Jaki kolor dominuje w Wielkim Poście? Poznaj symbole i nabożeństwa wielkopostne

Symbole Wielkiego Postu to:

  • Liczba 40 - liczba ta wiąże się z wieloma wydarzeniami biblijnymi. Tyle dni Mojżesz przebywał bez jedzenia i picia na górze Synaj, gdzie otrzymał Dziesięć Przykazań. Jezus przez 40 dni pościł na pustyni, a Naród Wybrany przez 40 lat wędrował z niewoli egipskiej do Ziemi Obiecanej.
  • Popiół - symbolizujący przemijalność rzeczy ziemskich.
  • Krzyż - symbol wiary chrześcijańskiej. Ma przypominać wiernym, aby naśladować Chrystusa.
  • Fiolet - symbolizujący duchową walkę. Kolor fioletowy powstaje bowiem z połączenia czerwieni (cielesność) i niebieskiego (duchowość).

Do najważniejszych nabożeństw liturgicznych w trakcie Wielkiego Postu zaliczamy Drogę Krzyżową, Gorzkie Żale, a także rekolekcje. Wielki Post kończy Wielki Tydzień rozpoczynający się Niedzielą Palmową. W Wielki Czwartek rozpoczyna się z kolei Triduum Paschalne zakończone Nieszporami Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego w Niedzielę Wielkanocną wieczorem.

Więcej o: