W czerwcu 2021 roku weszły w życie przepisy, które mają zwiększyć bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. Od tego momentu kierowcy mają obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszym wchodzącym na przejście lub znajdującym się na nim. Osoba kierująca pojazdem musi w związku z tym zwolnić i rozejrzeć się, czy w okolicy przejścia nie ma nikogo, kto próbowałby na nie wkroczyć.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Część pieszych może nie pamiętać, że ma pierwszeństwo przed samochodem dlatego, jeśli osoba przed przejściem waha się, czy przez nie przejść zatrzymaj się i zasygnalizują ruchem ręki, że może bez obaw przekroczyć przejście. Należy pamiętać także o tym, aby nie parkować w pobliżu przejścia. Może to spowodować, że piesi będą niewidoczni dla kierowcy, który dojeżdża do przejścia i będzie zmuszony gwałtownie hamować. To może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji.
Kierowcy, który nie ustąpią pieszemu pierwszeństwa na przejściu dla pieszych, mogą otrzymać mandat w wysokości 1500 złotych. Taka sama kara grozi także za:
Natomiast jeśli w ciągu dwóch lat kierowca popełni drugi raz, jedno z powyższych wykroczeń otrzyma podwójną karę, czyli zamiast 1,5 tys. zapłaci 3 tysiące złotych.
Wybierając się w dłuższą podróż, musimy pamiętać o kilku zasad, dzięki którym szybko i bezpiecznie dotrzemy do celu i nie spowodujemy niebezpiecznych sytuacji na drodze. Po pierwsze musimy unikać gwałtownych manewrów. Należy odpowiednio wcześniej zasygnalizować kierunkowskazem chęć zmiany pasa ruchu oraz obserwować drogę i nie hamować nagle, bez potrzeby. Kluczowe jest także zachowanie bezpiecznego odstępu między pojazdami, aby mieć czas na zahamowanie.