Nie ruszaj tego pokrętła. Możesz za to dostać mandat w wysokości nawet 3000 złotych

Jeśli masz uprawnienia do kierowania pojazdem, to koniecznie musisz o tym wiedzieć. Za ruszenie tego pokrętła w samochodzie bez wyraźnej potrzeby można dostać spory mandat, który w skrajnych przypadkach wyniesie aż 3000 złotych. Używaj go tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Niektóre funkcje w samochodzie nie są przeznaczone do modyfikacji przez kierowcę. Pokrętło, o którym wspominamy, jest właśnie takim elementem. Nigdy go nie dotykaj, ponieważ złe ustawienie może narazić cię na wysoki mandat.

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gala The Best of Moto 2022. Które samochody zostały nagrodzone?

Ustawianie świateł w samochodzie musi być perfekcyjne. W tym przypadku nie ruszaj pokrętła!

Światła samochodowe muszą być idealnie ustawione oraz zgodnie z obowiązującym prawem. Na co dzień, pokrętło, które jest za nie odpowiedzialne, powinno być ustawione na "0". To idealne ustawienie w chwili kiedy w aucie znajduje się sam kierowca lub ewentualnie jeden pasażer. Jednak czasem należy zmodyfikować pozycje świateł

  • "0" – w aucie siedzi kierowca i pasażer.
  • "1" – czterech lub pięciu pasażerów na pokładzie.
  • "2" – pięciu pasażerów i bagaże.
  • "3" – w aucie przebywa tylko kierowca, ale bagażnik jest kompletnie załadowany.

Dlaczego czasem powinno się zmienić to ustawienie? Samochód może się obniżać

Pod wpływem ciężaru, samochód może się nieco obniżać. Ma to jednak ogromny wpływ na pozycje świateł. Jeśli auto nie jest obciążone, a ty ustawisz je na "3", będziesz oślepiać nadjeżdżających z przeciwka kierowców. To z kolei grozi sporym mandatem.

Złe ustawienie świateł grozi mandatem. Kary mogą wynieść nawet 3000 złotych

Jeśli światła w twoim samochodzie będą źle ustawione, zapłacisz mandat. Jak można dowiedzieć się z art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń, prawo przewiduje kary nawet do 3000 złotych. Lepiej więc dobrze przemyśleć ustawienie świateł w samochodzie. 

Więcej o: