Wrzuć liść laurowy do pralki, efekt cię zaskoczy! Ten trik pozwala zaoszczędzić nie tylko na czasie

Zaplamione ubranie to nie katastrofa. Każdemu z nas podczas prania mogą przydarzyć się wpadki, które negatywnie wpływają na tkaniny. Nie należy jednak od razu załamywać rąk. Co się stanie, jeśli wrzucisz liść laurowy do swojego prania? Możesz w ten sposób uratować ulubioną bluzkę!

Choć producenci starają się zamieszczać na ubraniach informacje o prawidłowym praniu, popełnienie błędu podczas tej czynności jest jak najbardziej możliwe. Nie jest to też wyłącznie kwestia doboru właściwych detergentów czy programu prania. Czasami wystarczy chwila nieuwagi lub zwykły pech. W rezultacie okazuje się, że nasza odzież zmieniła kolor. Jak uratować zafarbowane pranie? Dzięki tym metodom unikniesz wydatków na nową odzież.

Zobacz wideo Jak szybko usunąć plamę z czerwonego wina?

Szukasz porad na domowe porządki? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Liść laurowy na zafarbowane ubrania. Wrzuć go do pralki i nastaw pranie

Jeśli w twoim białym praniu zawieruszyła się kolorowa skarpetka i wszystko nagle zmieniło barwę, włóż do pralki kilka liści laurowych i jeszcze raz włącz program. Najlepiej umieścić je np. w woreczku na bieliznę. W przypadku mocniejszych zabarwień lepsze rezultaty może przynieść wywar z liści laurowych. Aby go przygotować, należy dodać garść listków do garnka z wodą, zagotować i odczekać około 15 min aż roztwór ostygnie. Po tym czasie do wywaru wkładamy zafarbowane ubranie i pozostawiamy na kilka godzin, a następnie pierzemy jak zwykle.

Domowe sposoby na zafarbowane pranie. Sięgnij po sól

Skutecznym ratunkiem dla zafarbowanych ubrań może być także zwykła sól kuchenna. Wystarczy wsypać do pralki 2 łyżki soli i nastawić pranie. Metoda ta jest powszechnie stosowana do wybielania firan czy obrusów, więc z powodzeniem usunie również zafarbowania z odzieży. W przypadku kolorowych tkanin z kolei sól zapobiegnie blaknięciu.

Co zrobić, aby ubrania nie farbowały w praniu? Zapobiegaj 

Jak to bywa z większością problemów, farbowaniu tkanin lepiej zapobiegać niż szukać rozwiązań po fakcie. Dlatego też nowe kolorowe ubrania warto przed pierwszym praniem namoczyć w roztworze z 1 szklanki octu i 5 litrów wody. Materiał pozostawiamy w cieczy przez kilkanaście minut, a następnie pierzemy w pralce zgodnie ze wskazówkami zamieszczonymi na metce.

Więcej o: