Lawenda wąskolistna. Przycinanie po zimie. Tego terminu warto pilnować, aby ogród wyglądał pięknie

Czy lawenda jest wieloletnia? Tak, przy odpowiedniej pielęgnacji. Wymaga ona regularnego przycinania dwa razy do roku, aby mogła zdobić nasz ogród przez wiele lat. Jeśli chcesz by na twojej rabacie rosła piękna i bujna roślina, musisz się spieszyć i chwytać za sekator.

Przycinanie lawendy dwa razy do roku jest niezwykle ważne dla zachowania odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli nie będziemy tego robić, roślina straci swój kształt i przestanie kwitnąć. Jak i kiedy najlepiej zabrać się za podcinanie lawendy, by można było ją podziwiać przez lata?

Zobacz wideo Wspaniały zapach w kilku postaciach. Co można wyczarować z lawendy?

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy przycinamy lawendę? Mamy do wyboru, aż trzy terminy

Lawenda powinna być przycinana dwa razy do roku. Istnieją trzy możliwe terminy podcinania tej rośliny, z czego dwa z nich są zamienne. Jakie to terminy?

  • Wczesna wiosna - od końca marca do początku kwietnia. Jest to termin cięcia ważny do zachowania pokroju i uniknięcia powstania łysego gniazda wewnątrz krzewu.
  • Lato - okres od lipca do września, gdy zakwita lawenda. Podcina się wtedy przekwitające kwiatostany, by pobudzić je do ponownego kwitnięcia.
  • Początek jesieni - połowa września. Jest to zamienne cięcie z wiosennym. Sprzyja ono hartowaniu i zabezpieczeniu rośliny na zimę.

Przycinanie lawendy? Pierwszy raz zaraz po posadzeniu

Regularne podcinanie tej rośliny dobrze wpływa na jej rozwój i sprawia, że spektakularnie rośnie, a jej kwitnienie jest bujne. Oprócz tego ten zabieg zapobiega zdrewnieniu oraz niszczeniu pędów. Przycinanie krzewu pozwoli mu również nadać odpowiedni kształt. Jest to bardzo ważny zabieg i lepiej o nim nie zapominać. Ważne jest, żeby pierwsze cięcie wykonać od razy po posadzeniu, można wtedy skrócić pędy nawet o połowę.

Jak przyciąć lawendę po zimie? Trzymaj się tych rad

Cięcie wiosenne i jesienne może być wykonywane zamiennie. Podczas tych okresów podcinamy młode pędy, które nie zdrewniały. Skracamy je o połowę. Zdrewniałych gałązek nie tniemy. Nie możemy się ograniczać z cięciem, ponieważ jeśli przytniemy je za mało, krzew będzie bardziej podatny na choroby. Podczas przycinania staramy się zachować formę kuli. Natomiast podczas letniego cięcia, ścinamy przekwitłe kwiatostany. Pozbywamy się wszystkich razem z bezlistnymi łodygami, cały czas starając się utrzymać kulisty kształt. Jeśli nasz krzew jest zadbany, możemy wykonać cięcie odmładzające. Wiosną co 4-5 lat, ścinamy około 1/3 długości pędów.

Więcej o: