Kiedy przycinać hortensje w ogrodzie? Jeśli zapomnisz o tym kroku, zmarnieją jeszcze przed wiosną

Hortensje ogrodowe to jedne z najpopularniejszych roślin wśród amatorów ogrodnictwa. Zastanawiasz się, dlaczego nie kwitną tak, jak powinny? Przyczyn może być wiele. Jedną z nich jest ich nieprawidłowe przycinanie lub jego całkowity brak. Podpowiadamy, jak i kiedy to robić, aby bujnie rosły.

Hortensje wbrew pozorom nie są aż tak łatwe w uprawie, jak mogłoby się wydawać. Dlaczego? Ponieważ wymagają cierpliwości i uwagi.  Kluczem w tym aspekcie będzie oczywiście odpowiednia pielęgnacja. Dzięki niej nasze hortensje  będą bujnie kwitły i cieszyły oko właścicieli ogrodów. Jakich błędów nie popełniać i kiedy przycinać te urocze rośliny? Podpowiadamy, co należy zrobić, aby nie marniały. 

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Hortensje w ogrodzie nie kwitną? Unikaj tych błędów, a problem sam się rozwiąże 

Wszystkie odmiany hortensji preferują zacienione miejsca, gdyż nadmiar słońca może powodować ich więdnięcie. Hortensje doniczkowe najlepiej posadzić wczesną jesienią, tak aby zdążyła się ukorzenić, zanim pojawią się minusowe temperatury. Bardzo ważne jest to, aby zabezpieczyć ją przed zimą, ponieważ korzenie hortensji mogą przemarznąć. Ten krzew uwielbia kwaśną i wilgotną glebę. Latem wymaga regularnego podlewania. Rób to nawet 2 razy dziennie - wczesnym rankiem i późnym wieczorem. Przed zasadzeniem dobrze namocz bryłę korzeniową w wodzie, a po wysadzeniu obficie podlej krzew. 

Kiedy i jak przycinać hortensje? Zastosuj te zasady

Przycinanie hortensji może być nieco skomplikowane, gdyż sposób i czas zależy od ich rodzaju -  każdy z nich ma inny okres kwitnienia. Jak przycinać najpopularniejsze gatunki w Polsce? 

  • Hortensje bukietowe tzw. wiechowate należy przycinać każdej wiosny, najlepiej od marca do kwietnia. Skróć pędy o 2/3 długości. Jeżeli są już stare, utnij trochę mniej. 
  • Hortensje krzewiaste tzw. drzewiaste również przycinaj w tym samym okresie. Przytnij pędy 20-30 cm nad ziemią. Dzięki temu krzew zacznie się bujnie i szybko rozrastać.
  • Hortensja ogrodowa wymaga przycinania wiosną lub jesienią. W tym przypadku należy przyciąć wyłącznie przekwitłe kwiaty i usunąć uszkodzone pędy. Jeżeli tego nie zrobisz lub utniesz za dużo, roślina nie zakwitnie. 
  • Pnącze hortensji tzw. hortensja pnąca nie wymaga przycinania. Jeżeli masz taką potrzebę, możesz nieco skrócić jej pędy, jednak dopiero po okresie kwitnienia. 

Jaką odmianę hortensji wybrać? Jedna z nich jest wyjątkowo ciężka w uprawie

Najpopularniejsza, lecz niestety najtrudniejsza w uprawie jest hortensja ogrodowa. Jej kwiaty i łodygi są niezwykle podatne na różnego rodzaju choroby i bakterie oraz mało odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ponadto jest wyjątkowo wymagająca w kontekście rodzaju i jakości gleby. Dlatego, jeżeli marzysz o hortensji w ogrodzie, która będzie piękną ozdobą, a nie utrapieniem, warto zdecydować się na inną odmianę tej rośliny. Pozostałe są znacznie bardziej odporne na ciężkie warunki pogodowe, przez co łatwiej o nie zadbać.  

Więcej o: