Kiedy sadzić drzewka owocowe i jak o nie dbać przed wiosną? Te zabiegi uchronią je przed szkodnikami

Zbliża się wiosna 2023, dlatego warto już teraz przygotować drzewka owocowe na czas ich rozkwitu i późniejszych plonów. Dowiedz się, jak zadbać o drzewka owocowe zimą, jak przycinać drzewka owocowe i co zrobić, aby uchronić je przed grzybami i bakteriami. Pamiętaj o tym, że ważne jest też przycinanie drzewek owocowych i ich pryskanie.

Pielęgnacja drzewek owocowych to nie tylko ich podlewanie, a wiele więcej aspektów, na które warto zwrócić uwagę. Jak dbać o drzewka owocowe? Kiedy nawozić drzewa owocowe? Poznaj zasady pielęgnacji drzewek owocowych i ciesz się plonami na lato!

Zobacz wideo Bożek: Zdecydowanie łatwiej jest nam walczyć o Puszczę Amazońską niż o drzewo, które niszczy sąsiad

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy nawozić drzewka owocowe i czym je pryskać? Właściwa pielęgnacja

Wiele osób zastanawia się jak dbać o drzewka owocowe. Tak naprawdę, jeśli przestrzegamy kilku zasad pielęgnacyjnych, nie ma się o co martwić. W Polsce uprawiając drzewka owocowe, należy zwrócić uwagę na ich podlewanie, bez tego wzrost i kondycja drzewka może się pogorszyć. W pielęgnacji drzewek ważne jest również ich nawożenie. Kiedy nawozić drzewka owocowe? Większość drzewka nawozi się w okresie kwitnienia, czyli wczesną wiosną np. w kwietniu. A czym pryskać drzewa owocowe na wiosnę? Najlepiej wybrać takie, która będą zapobiegać rozwojowi szkodników i bakterii, które pojawiły się w drzewku jeszcze zimą

Władimir Putin Bloomberg: Rosja przekazuje tony uranu do Chin. 371. dzień wojny w Ukrainie

Kiedy i jak przycinać drzewa owocowe? To bardzo ważne

Przycinanie drzew owocowych jest ważne, ponieważ reguluje ich wzrost i pobudza roślinę do lepszego plonowania. Cięcie drzewek owocowych pozwala również usunąć np. chore czy połamane gałęzie, które jedynie szkodzą drzewku. Podczas cięcia można zauważyć obecność grzybów i bakterii, co pozwoli na szybką reakcję i ratowanie drzewka. Kiedy przycinać drzewka owocowe? Zazwyczaj robi się to na przełomie lutego i marca. Podstawową zasadą przy przycinaniu jest wycięcie wszystkich pędów bocznych znajdujących się poniżej 50cm, oraz skróceniu pozostałych pędów o 1/3 ich długości. Wycinamy pędy wyrastające z przewodnikiem pod kątem ostrym oraz te zbyt silne.

Kiedy sadzić tuje? Kiedy przycinać tuje? Trzymaj się terminów, żeby były piękne i zielone

Kiedy sadzić drzewka owocowe? Ten moment jest właściwy

Drzewka owocowe sadzi się zazwyczaj wiosną, a dokładnie na przełomie maja i kwietnia. W tym okresie posadzimy drzewka, które mają słabszy system korzeniowy, więc posadzenie ich zimą byłoby dla nich wyrokiem ostatecznym. Drzewka owocowe takie jak gruszka czy jabłoń można posadzić jesienią na przełomie października i listopada.

Więcej o: