Opuszczony szpital skrywający makabryczną historię. Żaden pacjent nie przeżył, wymordowali wszystkich

Każdy fan horrorów wie, że szpitale psychiatryczne i zakony, zwłaszcza opuszczone, są miejscami, od których lepiej zachować bezpieczną odległość. 15 kilometrów od Poznania w Owińskach znajduje się kompleks, który był jednym i drugim, a jego makabryczna historia dorównuje niejednemu filmowi grozy.

Zakład Psychiatryczny w Owińskach jest zlokalizowany blisko Poznania. Na początku w 1838 roku, był on przeznaczony jako placówka, w której leczono osoby z chorobami psychicznymi. Jednak wraz z wybuchem II wojny światowej, dokonano w nim przerażającej zbrodni, która krwawo zapisała się na kartach historii. Co dokładnie wydarzyło się w Zakładzie Psychiatrycznym w Owińskiach?

Zobacz wideo Opuszczony cmentarz w Otwocku. Przyjeżdżają tu Żydzi z całego świata

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Historia Zakładu Psychiatryczny w Owińskach. Powstanie i działalność 

Zakład Psychiatryczny w Owińskach początek swojej historii datuje na 1838 rok, kiedy był jeszcze Provinzial-Irren-Heilanstalt zu Owinsk. Do roku 1920 był najlepiej urządzonym i najnowocześniejszym tego typu zakładem na terenie całych Niemiec. Wszystko dzięki swoim dwóm pierwszym dyrektorom, którzy byli wybitnymi specjalistami w tamtych czasach, Friedrichowi Beschornerowi i Karlowi Wernerowi. Po I wojnie światowej w 1920 roku szpital przyjęli Polacy. Szpital cały czas się rozwijał i planowano przekształcić go w placówkę naukowo-badawczą jako zaplecze dla Polskiego Instytutu Badań Dziedziczności. 

Władimir Putin Bloomberg: Rosja przekazuje tony uranu do Chin. 371. dzień wojny w Ukrainie

Okrutne zbrodnie. Makabryczny koniec szpitala

W 1939 roku do Owińska wkroczyły wojska III Rzeszy. Zaplanowana przez Adolfa Hitlera akcja T4 skutkowała okrutnym morderstwem wszystkich pacjentach w zakładzie. Podczas tej akcji życie straciło ponad 1100 osób. Żołnierze zabijali osoby, które chorowały m.in. na padaczkę, niepoczytalne oraz z zaburzeniami rozwojowymi, schizofreników, jak i każdego, kto przebywał w placówce dłużej niż 5 lat. Dowództwo nad akcją przejął osobisty lekarz Hitlera Karl Brandt.

Najbardziej rozpoznawalne czworonogi wszech czasów. Sprawdź, czy pamiętasz o tych psich gwiazdach Czy pamiętasz ich imiona? Poznaj najpopularniejsze psiaki wszech czasów

Wiele straconych żyć. Testy z tragicznymi skutkami

W Zakładzie Psychiatrycznym w Owińskach z rąk żołnierzy Hitlera zginęło ponad 1100 pacjentów. Oprócz tego w miejscu dawnego zakładu testowano na pacjentach gaz do masowego mordowania. Od 1943 do 1945 mieścił się tam Arbeitslager Treskau, czyli oddział niemieckiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. W piwnicy jednego z budynków przetrzymywani byli więźniowie, którzy musieli budować obiekty dla okupanta takie jak kina, stajnie czy królikarnie. Obóz został zlikwidowany 20 stycznia 1945 roku, a więźniowie zostali przewiezieni do Poznania. Nieoficjalnie przerwano akcję T4 w 1941 roku, jednak według zapisów, ludzie chorzy byli mordowani aż do 1945 roku. Akcja ta doprowadziła do śmieci ponad 200 tysięcy osób chorych psychicznie.

 
Więcej o: