Dwuetapowe przejście dla pieszych. Kto ma pierwszeństwo? Zapis z ustawy może zaskoczyć

Dwuetapowe przejście dla pieszych może sprawiać, że zarówno piesi, jak i kierowcy są zagubieni. Jak na takim przejściu powinien zachować się kierowca, aby nie złamać prawa? O czym powinni pamiętać piesi, zanim przejdą przez dwuetapowe przejście dla pieszych?

Wraz z początkiem czerwca 2021 roku weszły w życie nowe przepisy, których celem było zwiększenie bezpieczeństwa na drogach dla pieszych. Nie wszyscy jednak wiedzą, jakie zmiany zostały wprowadzone. Na przykład czy wysepka na przyjściu dla pieszych zmienia zasady pierwszeństwa? Sprawdzamy, co mówią przepisy! 

Zobacz wideo Wyprzedzał na przejściu dla pieszych, o centymetry uniknął potrącenia dziecka na hulajnodze

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Przepisy a przejście dla pieszych. O tym warto pamiętać

Według przepisów pieszy wchodzący na przejście ma pierwszeństwo przed wszystkimi uczestnikami ruchu drogowego z wyjątkiem tramwaju. Kierowcy muszą przez cały czas zwracać szczególną uwagę na przejście dla pieszych, jak i jego okolice. Kiedy pojazd zbliża się do przejścia, trzeba zachować wzmożoną ostrożność i zmniejszyć prędkość. Piesi również muszą być uważni przed przejściem przez pasy. Powinni pamiętać, jak przypomina policja, że nie mogą wkraczać na nie przed jadący samochód.

Przejście dla pieszych z wysepką. Co powinni robić kierowcy?

Co mówią przepisy o pierwszeństwie, kiedy droga jest dwujezdniowa? W artykule 13, ustęp 8, ustawy Prawo o ruchu drogowym, czytamy, że przejście dla pieszych wyznaczone na drodze dwujezdniowej jest uznawane za osobne przejście

Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni

- czytamy.

Czy trzeba czekać na pieszego? Zatrzymanie przed przejściem

Sytuacja pieszego na przejściu dwuetapowym wygląda tak, że kiedy ten znajduje się na pasach na pierwszym przejściu, nie ma on pierwszeństwa na drugim. Oznacza to, że kierowca poruszający się pasem, na którym zlokalizowane jest drugie przejście, nie ma obowiązku się zatrzymać przed pasami. Dopiero kiedy pieszy znajdzie się przed drugim przejściem, kierowca pojazdu ma obowiązek ustąpienia mu pierwszeństwa.

Więcej o: