Na początku czerwca 2021 roku w życie weszły nowe przepisy, które mają zwiększać bezpieczeństwo pieszych na drogach. Jakie zmiany zostały wprowadzone? Czy wysepka na przejściu dla pieszych zmienia zasady pierwszeństwa? Wyjaśniamy!
Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Zgodnie z przepisami pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed innymi uczestnikami ruchu drogowego z wyjątkiem tramwaju. Kierowcy mają obowiązek nie tylko obserwować przejście dla pieszych, ale też jego okolic. Zbliżając się do przejścia dla pieszych, kierujący pojazdem musi zatem zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość. Piesi również muszą uważać na przejściach i pamiętać, że nie mogą wkraczać na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazdem także na przejściu dla pieszych - przypomina policja.
A co w sytuacji, gdy droga jest dwujezdniowa. Co mówią o tym przepisy? Zgodnie z artykułem 13 ust. 8 ustawy Prawo o ruchu drogowym przejście dla pieszych, które jest wyznaczone na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważane jest za odrębne przejście.
Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni
- czytamy w ustawie.
Jak wygląda sytuacja pieszego na przejściu dwuetapowym? Kiedy pieszy znajduje się na pasach na pierwszym przejściu, nie ma pierwszeństwa na drugim. Oznacza to, że kierowca jadący pasem, gdzie znajduje się drugie przejście, nie mają obowiązku zatrzymywać się przed pasami. Natomiast, gdy pieszy znajdzie się przed drugim przejściem, wówczas kierowca powinien ustąpić mu pierwszeństwo.