Zbliżające się zmiany w Kodeksie pracy wymagają czujności ze strony pracodawców i pracowników. Prezydent Andrzej Duda już podpisał nowelizację, która wejdzie w życie wkrótce. Najważniejsze zmiany dotyczą pracy zdalnej, ale nie tylko. Rodzice mogą liczyć na dłuższy urlop, a także inne udogodnienia. Sprawdź, co dokładnie będzie nas obowiązywać.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Praca zdalna zyskała na popularności w czasie pandemii, a teraz została uwzględniona w Kodeksie Pracy. Nowe przepisy, które niedługo wejdą w życie, narzucają na pracodawców obowiązek uwzględnienia wniosku o pracę zdalną od pracownika w szczególnych sytuacjach, którymi są:
- opieka nad dzieckiem lub osobą z niepełnosprawnością,
- wychowywanie dziecka do 4 roku życia,
- ciąża.
Warunki pracy zdalnej powinny zostać ustalone wspólnie z pracodawcą.
Praca zdalna rodzi też wiele problemów jak niewywiązywanie się z obowiązków przez pracownika. W związku z tym zgodnie z nowymi przepisami Kodeksu Pracy pracodawca będzie mógł przeprowadzać kontrolę trzeźwości w momencie, gdy ma uzasadnione wątpliwości co do stanu zatrudnionej osoby. Jeśli w wyniku kontroli okaże się, że pracownik jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, pracodawca będzie miał obowiązek nie dopuścić go do wykonywania zadań. W najgorszym wypadku może skończyć się to zwolnieniem.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło wprowadzenie zmian mających na celu ułatwienie rodzicom łączenia pracy zawodowej z opieką nad dziećmi. W związku z tym wydłużono urlop rodzicielski do 41 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka (wcześniej 32 tygodnie) oraz do 43 tygodni w przypadku ciąży mnogiej (wcześniej 34 tygodnie). Warto zauważyć, że każdy rodzic otrzyma także gwarancję 9 tygodni urlopu, które nie mogą zostać przeniesione na drugiego opiekuna. Ponadto wprowadzono także urlop opiekuńczy, który ma obejmować 5 dni bezpłatnego urlopu dla pracownika, na zapewnienie opieki dziecku lub innemu członkowi rodziny, w przypadku ewentualnej choroby.