Duże zmiany w Kodeksie Pracy 2023. Jak wyglądają nowe przepisy i kiedy wejdą w życie? Sprawdź

Nadchodzą duże zmiany w Kodeksie Pracy. Nowelizacja została już podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę, a nowe przepisy wejdą w życie wkrótce. Niektóre z nich dotyczą pracy zdalnej i kontroli trzeźwości, a inne urlopu rodzicielskiego. Zobacz jakie zmiany w prawie pracy się szykują.

Zbliżające się zmiany w Kodeksie pracy wymagają czujności ze strony pracodawców i pracowników. Prezydent Andrzej Duda już podpisał nowelizację, która wejdzie w życie wkrótce. Najważniejsze zmiany dotyczą pracy zdalnej, ale nie tylko. Rodzice mogą liczyć na dłuższy urlop, a także inne udogodnienia. Sprawdź, co dokładnie będzie nas obowiązywać.

Zobacz wideo Ile powinna zarabiać kobieta?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zmiany w Kodeksie Pracy nadchodzą wielkimi krokami. Praca zdalna na żądanie

Praca zdalna zyskała na popularności w czasie pandemii, a teraz została uwzględniona w Kodeksie Pracy. Nowe przepisy, które niedługo wejdą w życie, narzucają na pracodawców obowiązek uwzględnienia wniosku o pracę zdalną od pracownika w szczególnych sytuacjach, którymi są:

- opieka nad dzieckiem lub osobą z niepełnosprawnością,

- wychowywanie dziecka do 4 roku życia,

- ciąża.

Warunki pracy zdalnej powinny zostać ustalone wspólnie z pracodawcą.

* Co za dywersja! Partyzanci ośmieszyli białoruską obronę. 372. dzień wojny w Ukrainie

Zmiany w prawie pracy 2023. Na to uważaj! Będzie kontrola trzeźwości

Praca zdalna rodzi też wiele problemów jak niewywiązywanie się z obowiązków przez pracownika. W związku z tym zgodnie z nowymi przepisami Kodeksu Pracy pracodawca będzie mógł przeprowadzać kontrolę trzeźwości w momencie, gdy ma uzasadnione wątpliwości co do stanu zatrudnionej osoby. Jeśli w wyniku kontroli okaże się, że pracownik jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, pracodawca będzie miał obowiązek nie dopuścić go do wykonywania zadań. W najgorszym wypadku może skończyć się to zwolnieniem.

Deklaracja o rezygnacji z PPK 2023. Jak zrezygnować z programu? Nie wszyscy unikną obowiązkowych wpłat Deklaracja o rezygnacji z PPK 2023. Jak uniknąć obowiązkowych wpłat?

Kodeks Pracy. Zmiany 2023 - te dotyczą głównie rodziców

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło wprowadzenie zmian mających na celu ułatwienie rodzicom łączenia pracy zawodowej z opieką nad dziećmi. W związku z tym wydłużono urlop rodzicielski do 41 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka (wcześniej 32 tygodnie) oraz do 43 tygodni w przypadku ciąży mnogiej (wcześniej 34 tygodnie). Warto zauważyć, że każdy rodzic otrzyma także gwarancję 9 tygodni urlopu, które nie mogą zostać przeniesione na drugiego opiekuna. Ponadto wprowadzono także urlop opiekuńczy, który ma obejmować 5 dni bezpłatnego urlopu dla pracownika, na zapewnienie opieki dziecku lub innemu członkowi rodziny, w przypadku ewentualnej choroby.

Urząd pracy Pracujesz? Skorzystaj z przysługujących ci 5400 złotych rocznie

Więcej o: