Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury zostanie odrzucony! Zmiany uszczuplą portfele seniorów

GUS opublikował nowe tablice średniego dalszego trwania życia. W związku z tym emerytury mogą wzrosnąć. Czy na ponownym przeliczeniu emerytury można stracić? Kto może złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury? Wprowadzono nowe zasady. Nie każdy na nich zyska.

W marcu 2022 roku Główny Urząd Statystyczny opublikował nowe tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Na ich podstawie jest wyliczana wysokość świadczenia emerytalnego, która teraz może ulec zmianie. Sprawdź, kto może złożyć wniosek o ponowne wyliczenie emerytury i czy można na tym stracić.

Zobacz wideo O co chodzi w autozapisie do PPK? Pytamy wiceprezesa PFR

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nowe tablicy średniego trwania życia. Jak długo żyją Polacy?

Od 1 kwietnia 2022 roku ZUS korzysta z tablic opublikowanych w marcu. Wynika z nich, że Polacy w ostatnich latach żyją krócej, co jest efektem m.in. pandemii. Jak te wyniki przekładają się na wysokość emerytury? W tej sprawie zabrała głos prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Najnowsze tablice pozwalają obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat o 3,7 proc. wyższą, a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. wyższą niż według poprzednich tablic

- powiedziała prof. Gertruda Uścińska.

Te osoby już wkrótce czekają nowe przywileje. Przepisy obejmą aż 12 grupTe osoby już wkrótce czekają nowe przywileje. Przepisy obejmą aż 12 grup

Ponowne przeliczenie emerytury 2023. Kto może złożyć wniosek?

Nie każdy może ubiegać się o ponowne przeliczenie emerytury. Jak można przeczytać na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek mogą złożyć osoby, które:

  • po przejściu na emeryturę wciąż pracowały i regularnie odprowadzały składki,
  • posiadają dokumenty potwierdzające zatrudnienie przed 1999 roku, które do tej pory nie zostały złożone.

Warto pamiętać, że formularz o ponowne przeliczenie można złożyć tylko raz w roku. Jest on dostępny na oficjalnej stronie ZUS. Wniosek należy złożyć osobiście w najbliższym punkcie lub drogą elektroniczną. Przed 2022 rokiem wniosek można było złożyć co kwartał, porównując, które wyliczenia są korzystniejsze. Obecnie, jeśli ktoś złożył już wniosek i liczył na ponowne przeliczenie, nie ma takiej możliwości.

Praca zdalna 2023. Są zmiany w kodeksie pracy. Te koszty poniesie pracodawcaZmiany w Kodeksie Pracy 2023. Na co warto się przygotować?

Czy na ponownym przeliczeniu emerytury można stracić?

Po złożeniu wniosku o ponowne przeliczenie emerytury trzeba liczyć się z tym, że nie każde świadczenie zostanie podwyższone. Co zrobić w takiej sytuacji? Nie ma co się martwić. Nie oznacza to, że aktualna emerytura zostanie obniżona i senior otrzyma mniej pieniędzy. W tej sytuacji ZUS nadal będzie wypłacał świadczenie w dotychczasowej kwocie.

Więcej o: