Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury zostanie odrzucony! Zmiany uszczuplą portfele seniorów

GUS opublikował nowe tablice średniego dalszego trwania życia. W związku z tym emerytury mogą wzrosnąć. Czy na ponownym przeliczeniu emerytury można stracić? Kto może złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury? Wprowadzono nowe zasady. Nie każdy na nich zyska.

W marcu 2022 roku Główny Urząd Statystyczny opublikował nowe tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Na ich podstawie jest wyliczana wysokość świadczenia emerytalnego, która teraz może ulec zmianie. Sprawdź, kto może złożyć wniosek o ponowne wyliczenie emerytury i czy można na tym stracić.

Zobacz wideo O co chodzi w autozapisie do PPK? Pytamy wiceprezesa PFR

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nowe tablicy średniego trwania życia. Jak długo żyją Polacy?

Od 1 kwietnia 2022 roku ZUS korzysta z tablic opublikowanych w marcu. Wynika z nich, że Polacy w ostatnich latach żyją krócej, co jest efektem m.in. pandemii. Jak te wyniki przekładają się na wysokość emerytury? W tej sprawie zabrała głos prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Najnowsze tablice pozwalają obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat o 3,7 proc. wyższą, a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. wyższą niż według poprzednich tablic

- powiedziała prof. Gertruda Uścińska.

Ponowne przeliczenie emerytury 2023. Kto może złożyć wniosek?

Nie każdy może ubiegać się o ponowne przeliczenie emerytury. Jak można przeczytać na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek mogą złożyć osoby, które:

  • po przejściu na emeryturę wciąż pracowały i regularnie odprowadzały składki,
  • posiadają dokumenty potwierdzające zatrudnienie przed 1999 roku, które do tej pory nie zostały złożone.

Warto pamiętać, że formularz o ponowne przeliczenie można złożyć tylko raz w roku. Jest on dostępny na oficjalnej stronie ZUS. Wniosek należy złożyć osobiście w najbliższym punkcie lub drogą elektroniczną. Przed 2022 rokiem wniosek można było złożyć co kwartał, porównując, które wyliczenia są korzystniejsze. Obecnie, jeśli ktoś złożył już wniosek i liczył na ponowne przeliczenie, nie ma takiej możliwości.

Czy na ponownym przeliczeniu emerytury można stracić?

Po złożeniu wniosku o ponowne przeliczenie emerytury trzeba liczyć się z tym, że nie każde świadczenie zostanie podwyższone. Co zrobić w takiej sytuacji? Nie ma co się martwić. Nie oznacza to, że aktualna emerytura zostanie obniżona i senior otrzyma mniej pieniędzy. W tej sytuacji ZUS nadal będzie wypłacał świadczenie w dotychczasowej kwocie.

Więcej o: