Aż trzy grupy seniorów będą pobierać 200 zł do emerytury co miesiąc. Wystarczy wniosek, ale nie w ZUS

Kolejny dodatek dla emerytów wypłacany dożywotnio. Trzy grupy seniorów mogą liczyć na zastrzyk gotówki. Co ważne, nie wypłaci ich ZUS. Kto dostanie pieniądze? Wyjaśniamy, komu przysługuje dodatek 200 zł do emerytury.

W dobie inflacji i rosnących cen każdy zastrzyk gotówki jest ważny dla seniorów. Jak się okazuje, niektórzy mogą liczyć na dodatek 200 zł do emerytury. W tym wypadku nie wypłaca go ZUS. Komu przysługuje dodatek? Nie wszyscy mogą złożyć wniosek. Sprawdź, kto może ubiegać się o pieniądze.

Zobacz wideo O co chodzi w autozapisie do PPK? Pytamy wiceprezesa PFR

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kto dostanie dodatek do emerytury? Jest kilka warunków

Dodatek do emerytury w wysokości 200 zł przysługuje trzem grupom seniorów. Są to:

  • strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej
  • osoby służące w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym
  • osoby służące w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym

Warunkiem, do otrzymania świadczenia jest czynna służba w jednej z powyższych organizacji przez co najmniej 25 lat w przypadku mężczyzn lub 20 lat dla kobiet. Co ważne, dodatek jest wypłacany osobom, które osiągnęły już wiek emerytalny.

Kto wypłaca dodatek 200 zł do emerytury? Tym razem nie jest to ZUS

Zwykle świadczenia są wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jednak w przypadku tego dodatku jest nieco inaczej. Pieniądze wypłaci emerytom Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Co ważne, dodatek jest przyznawany bez względu na wysokość aktualnej emerytury świadczeniobiorcy i co roku podlega waloryzacji.

Gdzie złożyć wniosek o wypłacenie dodatku? Nie zapomnij o tych dokumentach

Dodatku nie wypłaca ZUS, więc tam również nie złożymy wniosku. Przyjmuje go miejski lub powiatowy komendant straży pożarnej. Aby wniosek został pozytywnie rozpatrzony, należy złożyć komplet wymaganych dokumentów. Jest to potwierdzenie uczestnictwa w akcjach ratunkowych z wybranej organizacji oraz oświadczenie od trzech świadków. Warto pamiętać, że okres działalności w OSP, GOPR lub TOPR nie musi być ciągły. Wystarczy przynajmniej jedno uczestnictwo w akcji ratunkowej w ciągu roku.

Więcej o: