Minimum 40 lat i jeden dokument. Do sejmu trafiła petycja o zupełnie nowe, dożywotnie 500 zł co miesiąc

To kolejny pomysł na dodatek do emerytury. W odróżnieniu od świadczeń, które seniorzy otrzymują raz w roku, to miałoby być wypłacane co miesiąc i do końca życia. Świadczenie, gdyby weszło w życie, miałoby być przyznawane dożywotnio i dzielone na dwoje. Petycja o 500 plus dla małżeństw trafiła do Sejmu.

Twórcy petycji o utworzenie programu Małżeństwo+ argumentują swój wniosek rosnącymi kosztami utrzymania związanymi z pogarszającym się zdrowiem i niskimi emeryturami w Polsce. Pomysł jest postrzegany również jako docenienie długoletniego związku. Warto przy tym wspomnieć, że nie jest to pierwszy raz, gdy podobna idea została zgłoszona do rozważenia.

Zobacz wideo Wiek emerytalny należy obniżać, podwyższać, zostawić bez zmian?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

500 plus dla małżeństw, ale nie wszystkich. Dla kogo byłoby świadczenie?

Zgodnie z informacjami opublikowanymi na portalu Fakt, 500 plus dla małżeństw miałoby być wypłacane parom z co najmniej 40-letnim stażem. Świadczenie byłoby comiesięczne i przyznawane dożywotnio. Co ciekawe, poprzednie propozycje dotyczyły małżeństw z 50-letnim stażem, które wychowały co najmniej dwójkę dzieci.

Małżeństwo + dla par z 40-letnim stażem. Zdania polityków są podzielone

Opinie polityków na temat zasadności wprowadzenia dodatku były dość odmienne.

Dlaczego dodatek mają dostawać akurat małżeństwa z długim stażem? Wśród takich par mogą być osoby bardzo dobrze sytuowane, które doskonale sobie poradzą bez tych pieniędzy

- argumentowała posłanka PO Urszula Augustyn w rozmowie z serwisem finanse.wp.pl.

Piękna inicjatywa. Dzisiaj tyle małżeństw się rozpada, dlatego ten pomysł trzeba przemyśleć. To także element polityki prorodzinnej

- mówiła z kolei była minister rodziny Elżbieta Rafalska w rozmowie z Faktem. Zaznaczyła przy tym, że być może lepszym pomysłem byłoby świadczenie jednorazowe.

500 zł dla małżeństw z długim stażem. Na co mogą liczyć seniorzy?

Petycja ostatecznie została odrzucona przez Komisję ds. Petycji, a rząd nie pracuje obecnie nad podobnym programem. Możliwe jest jednak, że wsparcie finansowe dla małżeństw z długim stażem zostałoby wprowadzone jako dodatek jednorazowy, towarzyszący Medalowi za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Odznaczenie to jest przyznawane przez Prezydenta małżeństwom z 50-letnim stażem. Nie ma jednak jeszcze w tej sprawie oficjalnych ustaleń.

Więcej o: