Co zrobić, gdy rośliny cebulowe za wcześnie zakwitną? Sprawdzone rady dla początkujących ogrodników

Przedwczesne kwitnienie roślin cebulowych to problem, który może martwić wielu ogrodników, zwłaszcza tych początkujących. Dlaczego krokusy, hiacynty czy tulipany kwitną, gdy jeszcze nie nadeszła wiosna? Wyjaśniamy, jak uratować rośliny, aby ozdobiły ogród w ciepłe dni.

Wiele gatunków roślin cebulowych jest oznaką nadchodzącej wiosny. Niestety, łagodna zima i wysokie temperatury mogą sprawić, że posadzone cebulki zaczną kiełkować i kwitnąć przed czasem. Ponadto przedwczesne kwitnięcie może być spowodowane zbyt płytkim posadzeniem. Wówczas, cebulki szybciej nagrzewają się od promieni słonecznych, co pobudza ich rozwój. Czasami jednak nawet nasza ostrożność i przestrzeganie zaleceń nie wygrają z siłami natury. Jak pomóc roślinom?

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Interesuje cię uprawa roślin? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną. Kiedy sadzić poszczególne gatunki?

Zanim wyjaśnimy, jak radzić sobie z przedwczesnym kwitnięciem, warto przypomnieć, kiedy powinny kwitnąć poszczególne rośliny cebulowe. Na przełomie lutego i marca kwitnie przebiśnieg, rannik, krokus oraz śnieżnik. Na przełomie kwietnia i maja nasze ogrody ozdobią narcyz, tulipan, szachownica, szafirek, korona cesarska, hiacynt i czosnek ozdobny. Latem z kolei kwitnie zawilec, a jesienią zimowit i szafran. Jeśli zaś chodzi o sadzenie roślin cebulowych, wyróżniamy trzy terminy:

  • sierpień (korona cesarska, narcyz, szachownica, zimowit);
  • wrzesień (przebiśnieg, hiacynt, krokus, rannik, szafirek, śnieżnik, zawilec czosnek ozdobny);
  • październik (śnieżnik, szafirek, krokus, hiacynt, czosnek ozdobny).

Kiełkujące tulipany a mróz. Co zrobić, gdy rośliny cebulowe kwitną przedwcześnie?

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że rośliny cebulowe są z natury odporne na przymrozki. Jeśli więc temperatura nie spada poniżej -5 stopni, nie ma powodów do martwienia się o nasze kwiaty. Sytuacja ta zmienia się, gdy wracają większe mrozy. Istotne jest tu zatem, aby na bieżąco śledzić prognozy pogody. Gdy prognozowana temperatura spadnie poniżej -5 stopni, rośliny powinniśmy zabezpieczyć przykryciem. W tym celu możemy wykorzystać:

  • gałązki drzew i krzewów iglastych,
  • korę drzew iglastych,
  • suchą słomę.

Do okrycia nie należy natomiast stosować liści czy agrowłókniny. Co więcej, przykrycie należy usnąć niezwłocznie wraz z poprawą pogody. W przeciwnym razie rośliny mogłyby zacząć nadmiernie się nagrzewać, co jeszcze bardziej pobudziłoby ich rozwój.

Więcej o: