Wiele gatunków roślin cebulowych jest oznaką nadchodzącej wiosny. Niestety, łagodna zima i wysokie temperatury mogą sprawić, że posadzone cebulki zaczną kiełkować i kwitnąć przed czasem. Ponadto przedwczesne kwitnięcie może być spowodowane zbyt płytkim posadzeniem. Wówczas, cebulki szybciej nagrzewają się od promieni słonecznych, co pobudza ich rozwój. Czasami jednak nawet nasza ostrożność i przestrzeganie zaleceń nie wygrają z siłami natury. Jak pomóc roślinom?
Interesuje cię uprawa roślin? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Zanim wyjaśnimy, jak radzić sobie z przedwczesnym kwitnięciem, warto przypomnieć, kiedy powinny kwitnąć poszczególne rośliny cebulowe. Na przełomie lutego i marca kwitnie przebiśnieg, rannik, krokus oraz śnieżnik. Na przełomie kwietnia i maja nasze ogrody ozdobią narcyz, tulipan, szachownica, szafirek, korona cesarska, hiacynt i czosnek ozdobny. Latem z kolei kwitnie zawilec, a jesienią zimowit i szafran. Jeśli zaś chodzi o sadzenie roślin cebulowych, wyróżniamy trzy terminy:
Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że rośliny cebulowe są z natury odporne na przymrozki. Jeśli więc temperatura nie spada poniżej -5 stopni, nie ma powodów do martwienia się o nasze kwiaty. Sytuacja ta zmienia się, gdy wracają większe mrozy. Istotne jest tu zatem, aby na bieżąco śledzić prognozy pogody. Gdy prognozowana temperatura spadnie poniżej -5 stopni, rośliny powinniśmy zabezpieczyć przykryciem. W tym celu możemy wykorzystać:
Do okrycia nie należy natomiast stosować liści czy agrowłókniny. Co więcej, przykrycie należy usnąć niezwłocznie wraz z poprawą pogody. W przeciwnym razie rośliny mogłyby zacząć nadmiernie się nagrzewać, co jeszcze bardziej pobudziłoby ich rozwój.