Te osoby nie zapłacą ani złotówki. Inni, którzy mają ten sprzęt, mogą zapłacić nawet 30-krotność długu

Jeśli posiadasz w domu te sprzęty, lepiej miej się na baczności. Kontroler może cię sprawdzić i wystawić karę na kilkaset złotych. Niektórzy mogą jednak spać spokojnie. Wyjaśniamy, kto jest zwolniony z opłacania abonamentu RTV.

Abonament radiotelewizyjny wzbudza wiele kontrowersji. Niektórzy nawet nie wiedzą, że mają obowiązek go opłacać. W 2022 roku wzrosły stawki, a w związku z tym także kary. Co ważne, niektórzy są całkowicie zwolnieni z opłat. Sprawdź, ile wynosi abonament RTV i czy trzeba wpuszczać kontrolera do domu.

Zobacz wideo Grabowski: Państwo nie jest po to, żeby rozrzucać pieniądze po polu

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ile kosztuje abonament RTV? Te osoby są zwolnione z opłat

Abonament RTV powinien opłacać niemal każdy, kto posiada w domu telewizor lub radio. Zgodnie z informacjami podanymi na stronie KRRiT odbiorniki powinny zostać zarejestrowane w ciągu 14 dni od ich nabycia i regularnie opłacane. Koszt abonamentu wynosi:

  • 8,70 zł miesięcznie za korzystanie z radia samochodowego lub domowego;
  • 27,30 zł miesięcznie za posiadanie telewizora lub telewizora i radioodbiornika.

Opłaty należy uiścić do 25. dnia każdego miesiąca. Warto jednak pamiętać, że niektórym przysługują ulgi. Z opłacania abonamentu są zwolnione osoby, które:

  • ukończyły 75. rok życia,
  • ukończyły 60. rok życia i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia,
  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej
  • weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi.

Czy trzeba wpuszczać kontrolera do domu? Odpowiedź może zaskoczyć

Rejestracji urządzenia można dokonać przez oficjalną stronę internetową Poczty Polskiej lub w dowolnej placówce. To właśnie pracownicy poczty są kontrolerami, którzy mogą zapukać do naszych drzwi. Wiele osób zastanawia się, czy w takiej sytuacji ma obowiązek wpuszczenia kontrolera do domu. Jak się okazuje, nie ma takiego przepisu. W tej sytuacji kontroler odnotuje, że nikt nie otworzył drzwi, ale nie nałoży za to na nas kary. Jeśli jednak wpuścimy go do domu i okaże się, że odbiornik jest niezarejestrowany i nieopłacany, kary będą wysokie. Wynoszą one aż 30-krotność stawki obowiązującej w momencie kontroli. W związku z tym wysokość kary w 2023 roku wynosi:

  • 261 zł za radio,
  • 819 zł za telewizor.
Więcej o: