Zgodnie z informacjami dostępnymi online podatek od darowizny muszą zapłacić osoby, które nabyły własność rzeczy lub praw majątkowych w drodze darowizny, lub polecenia darczyńcy. Obowiązek ten powstaje jednak dopiero wtedy, gdy wartość darowizny przekroczy określone kwoty wolne. Duże znaczenie ma także to, do której grupy podatkowej przynależymy.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Przynależność do poszczególnych grup podatkowych zależy od stopnia pokrewieństwa pomiędzy darczyńcą i obdarowywanym. Pełne listy dla poszczególnych grup znajdziemy na przytoczonej powyżej stronie. Kwoty wolne wyglądają natomiast następująco:
Jeśli wartość darowizny przekracza te kwoty, będziemy musieli zapłacić podatek od kwoty przekroczenia. Najniższy podatek w wysokości 3% zapłacą osoby z grupy I, których przekroczenie nie jest większe niż 11 128 zł. Im wyższe przekroczenie i dalsze pokrewieństwo, tym większy podatek. Szczegółowe stawki dostępne w oficjalnym przewodniku.
Jak podaje strona podatki.gov.pl, całkowite zwolnienie z podatku od darowizny przysługuje osobom należącym do I grupy podatkowej, czyli najbliższej rodzinie. Zaliczamy tutaj następujące osoby:
Co ważne, z podatku w tym przypadku możemy być zwolnieni, nawet jeśli wartość darowizny przekracza 10 434 zł. Jeśli chcemy skorzystać ze zwolnienia, konieczne jest złożenie w urzędzie skarbowym wypełnionego formularzu SDZ2. Istotny jest również termin, w jakim dopełnimy formalności. Mamy na to bowiem 6 miesięcy od otrzymania informacji o darowiźnie lub spadku. Po upływie tego czasu będziemy musieli zapłacić podatek zgodnie z zasadami obowiązującymi dla I grupy podatkowej.