Otrzymałeś wartościowy prezent? Możesz mieć problem ze skarbówką. Tylko nieliczni tego unikną

Podatek od darowizny 2023 to kwota, którą musimy zapłacić, jeśli wartość otrzymanej darowizny przekracza określone progi. W niektórych przypadkach możliwe jest jednak całkowite zwolnienie z obowiązku opłaty. Wyjaśniamy, kto i kiedy może być zwolniony z podatku od spadku i darowizny.

Zgodnie z informacjami dostępnymi online podatek od darowizny muszą zapłacić osoby, które nabyły własność rzeczy lub praw majątkowych w drodze darowizny, lub polecenia darczyńcy. Obowiązek ten powstaje jednak dopiero wtedy, gdy wartość darowizny przekroczy określone kwoty wolne. Duże znaczenie ma także to, do której grupy podatkowej przynależymy.

Zobacz wideo Dziecko dziedziczy długi i co dalej? Adwokat: Jest prawnie chronione

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ile wynosi podatek od darowizny? Kwoty wolne dla poszczególnych grup podatkowych

Przynależność do poszczególnych grup podatkowych zależy od stopnia pokrewieństwa pomiędzy darczyńcą i obdarowywanym. Pełne listy dla poszczególnych grup znajdziemy na przytoczonej powyżej stronie. Kwoty wolne wyglądają natomiast następująco:

  • 10 434 zł – dla osób należących do I grupy podatkowej,
  • 7 878 zł – dla osób należących do II grupy podatkowej,
  • 5 308 zł – dla osób należących do III grupy podatkowej.

Jeśli wartość darowizny przekracza te kwoty, będziemy musieli zapłacić podatek od kwoty przekroczenia. Najniższy podatek w wysokości 3% zapłacą osoby z grupy I, których przekroczenie nie jest większe niż 11 128 zł. Im wyższe przekroczenie i dalsze pokrewieństwo, tym większy podatek. Szczegółowe stawki dostępne w oficjalnym przewodniku.

Duże zmiany w Kodeksie pracy już w kwietniu. Nie wszystkim pracodawca może pozwolić na pracę zdalną Duże zmiany w Kodeksie pracy. Pracodawcy mogą być przeciwko

Podatek od darowizny 2023. Kto może być z niego zwolniony?

Jak podaje strona podatki.gov.pl, całkowite zwolnienie z podatku od darowizny przysługuje osobom należącym do I grupy podatkowej, czyli najbliższej rodzinie. Zaliczamy tutaj następujące osoby:

  • małżonka,
  • zstępnych (czyli dzieci, wnuków, prawnuków),
  • wstępnych (czyli rodziców, dziadków, pradziadków),
  • pasierbów;
  • rodzeństwo,
  • ojczyma oraz macochę.

Co ważne, z podatku w tym przypadku możemy być zwolnieni, nawet jeśli wartość darowizny przekracza 10 434 zł. Jeśli chcemy skorzystać ze zwolnienia, konieczne jest złożenie w urzędzie skarbowym wypełnionego formularzu SDZ2. Istotny jest również termin, w jakim dopełnimy formalności. Mamy na to bowiem 6 miesięcy od otrzymania informacji o darowiźnie lub spadku. Po upływie tego czasu będziemy musieli zapłacić podatek zgodnie z zasadami obowiązującymi dla I grupy podatkowej.

Ile czasu na zwrot podatku? Ci podatnicy będą czekać nawet miesiąc dłużej. Jak skrócić ten czas? Ile czasu na zwrot podatku? Ci podatnicy będą czekać miesiąc dłużej

Więcej o: