Co oznacza guzik na pasie bezpieczeństwa w aucie? Wiele osób nie ma o tym pojęcia

Pasy bezpieczeństwa w samochodach zapinamy bez dłuższego namysłu. To niezbędna czynność podczas jazdy, od której zależy nasze bezpieczeństwo. Jak się okazuje, niewielu z nas wie, do czego służy pewien tajemniczy guzik, który się na nich znajduje.

Wiele osób nie wie, że na pasach jest pewien guzik, który widać, kiedy przyjrzymy im się nieco bliżej. Funkcja, którą ukrywa, może przydać się każdemu kierowcy, jak i pasażerowi. Do czego służy tajemniczy guzik na pasach bezpieczeństwa w samochodzie? 

Zobacz wideo Są takie samochody, które przyspieszają bicie serca. Testujemy BMW M3 [autopromocja]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pasy bezpieczeństwa: ich funkcja i działanie

To właśnie pasy bezpieczeństwa zapewniają nam ogromną ochronę podczas wypadków samochodowych. Ich zadaniem jest absorbowanie siły uderzenia podczas kolizji, dzięki czemu nasze ciało nie uderza o deskę rozdzielczą czy fotele. Jak możemy wyczytać na stronie akumulator.pl, w większości aut są poduszki, a te połączone z działaniem pasów mogą zmniejszyć ryzyko śmierci o 63%. Co ważne, pasy w aucie powinny być odpowiednio zapięte, ponieważ kiedy są np. skręcone, ich funkcja i działanie może nie być w stu procentach prawidłowe. Dolna część pasa powinna znajdować się pod brzuchem, aby w przypadku silnego uderzenia nie uszkodzić narządów wewnętrznych. Część ramieniowa ma przechodzić na skos przez cały tułów. Jeśli pasy są dobrze zapięte, spełnią swoje działanie podczas nagłych hamowań, wypadków czy dachowania. 

Guzik na pasach bezpieczeństwa. Jego funkcja okazuje się być przydatna

Wchodząc do samochodu, zapinamy pasy i nie myślimy raczej nad tym, jaką funkcję pełni dany guzik czy element. W dzisiejszych czasach niemal każdy z nas żyje w biegu i tam, gdzie może, chce ułatwiać sobie życie. Producenci pasów do samochodów byli tego świadomi, dlatego stworzyli na nich pewien element, który może w tym pomóc. Na pasach bezpieczeństwa w samochodach można zauważyć mały guzik, który nazywany jest również ogranicznikiem. To właśnie dzięki niemu klamra, którą wpinamy pas, nie zjeżdża niżej i nie ma problemu z jej szukaniem. Niektóre samochody starszej daty nie mają tej funkcji, przez co często pojawia się problem wpadania klamry np. za siedzenie. 

Więcej o: