Jeden z najważniejszych diamentów w historii trafi na sprzedaż. Może kosztować nawet 150 mln złotych

Diamenty są jednymi z najdroższych kamieni szlachetnych. Im mniej spotykany okaz, tym wyższa będzie jego cena. W czerwcu na aukcje trafi niezwykle rzadki okaz różowego diamentu. Według przewidywań jego cena może przekroczyć nawet 150 milionów złotych.

Różowy diament o "niezrównanym kolorze i jasności" może osiągnąć cenę ponad 35 milionów dolarów (150 837 050 złotych), gdy trafi do sprzedaży w Nowym Jorku - ogłosił w środę dom aukcyjny Sotheby's. Rekordowy, ponad 11-karatowy, różowy diament zwany "Williamson Pink Star" osiągnął najwyższą cenę aukcyjną za karat, 58 milionów dolarów (250 103 482 złotych). 

Zobacz wideo Adam Sandler w thrillerze Netflixa. Zwiastun filmu "Nieoszlifowane diamenty"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ponad 10-karatowy różowy diament. Kamień prawie jak dzieło sztuki

Ważący ponad 10 karatów "ultrarzadki" kamień został nazwany "The Eternal Pink". Trafi on na aukcje w czerwcu 2023 roku, cztery lata po odkryciu go w jednej z kopalni w Botswanie należącej do południowoafrykańskiej firmy De Beers. Według domu aukcyjnego Sotheby's, kamień został oficjalnie sklasyfikowany jako "fioletowo-różowy". Jest on jednym z najcenniejszych diamentów w tym odcieniu, jaki kiedykolwiek pojawił się na aukcji. Szef działu biżuterii domu aukcyjnego dla obu Ameryk, Quig Bruning, powiedział w oświadczeniu, że:

[Kamień-red.] dołącza do grona najważniejszych diamentów w historii

Według niego kolor diamentu jest najpiękniejszym i najbardziej skoncentrowanym odcieniem różu w diamencie, jaki kiedykolwiek widział. 

Różowy diament osiągnął wysokie klasyfikacje w czterech kategoriach. Piękny kolor i brak skaz wpływają na cenę

W ostatnich latach różowe diamenty zyskały na wartości. Wynika to po części ze spadku podaży spowodowanego zamknięciem w 2020 roku australijskiej kopalni Argyle Mine, która wcześniej produkowała większość różowych diamentów na świecie.  Cena diamentów jest w dużej mierze zdeterminowana przez to, co eksperci nazywają czterema "C": karat, szlif, kolor i przejrzystość (carat, cut, color, clarity). "The Eternal Pink" został w ostatniej kategorii uznany za "wewnętrznie nieskazitelny", co oznacza, że wszelkie skazy są widoczne tylko przy dużym powiększeniu. Jednocześnie jego kolor określono jako "fantazyjny żywy". Kamień zostanie odsłonięty w sobotę, 1 kwietnia w Hongkongu. Następnie ma być wystawiony w kilku miastach, w tym w Dubaju, Singapurze i Genewie, zanim wyruszy do Nowego Jorku na czerwcową aukcję.

Więcej o: