Zanim spakujemy walizki i wyruszymy w odwiedziny do naszych rodzin, aby wspólnie z nimi spędzić Wielkanoc, powinniśmy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie naszego domu przed ewentualnymi włamaniami. Aby nam w tym pomóc, policjanci zostawili garść wskazówek.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Policjanci z województwa lubelskiego opublikowali komunikat, w którym pojawiło się kilka porad dotyczących prawidłowego zabezpieczenia domu lub mieszkania podczas naszej nieobecności. Funkcjonariusze zwracają uwagę na odpowiednie zabezpieczenie zarówno okien jak i drzwi naszego domu. Można pokusić się o założenie zamków, które mają większą odporność na włamania. Warto również zamontować oświetlenie, które posiada czujnik ruchu i domofon. Niektóre domofony wyposażone są funkcję wideo. Dzięki temu kiedy ktoś zaczyna dzwonić do drzwi, zaczyna być nagrywany. Warto również rozważyć opcję zamontowania systemu kamer, które będą monitorowały mieszkanie, dom lub przyległy teren. Dla właścicieli domów jednorodzinnych dobrym pomysłem będzie inwestycja w solidne ogrodzenie. Nie powinniśmy również trzymać zapasowych kluczy w miejscach takich jak doniczka czy chować je pod wycieraczką. Są one w pierwszej kolejności sprawdzane przez włamywacza, warto znaleźć mniej oczywiste miejsce.
Na stronie policji znalazły się również porady, co możemy zrobić wewnątrz domu, aby zminimalizować ryzyko włamania. Mundurowi radzą, aby zwracać uwagę na ludzi, którzy często krążą przy klatkach schodowych czy w pobliżu domów. Warto również poinformować zaufanych sąsiadów o tym, że będziemy wyjeżdżać. Za każdym razem po zapadnięciu zmroku, zasłony lub żaluzje powinny być zaciągnięte w taki sposób, aby niewidoczne z zewnątrz było wnętrze mieszkania. Należy także uważać, aby nie pozostawiać żadnych oznak naszej nieobecności. Poza tym policja radzi, by wykonać zdjęcia, zanotować marki i typy, numery fabryczne oraz cechy charakterystyczne posiadanych urządzeń. Dzięki temu w przypadku ewentualnej kradzieży łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są naszą własnością.