Oto co znaleziono podczas remontu na Placu Defilad. Odsłonięto ważny kawałek historii miasta

Remont na Placu Defilad w Warszawie to nie tylko okazja do stworzenia nowej przestrzeni dla mieszkańców, ale także upamiętnienie ważnych wydarzeń historycznych. Podczas przebudowy odkryto pod ziemią fragmenty miasta, które pochodzą sprzed kilkudziesięciu lat.

W czerwcu tego roku ruszyły prace remontowe środkowej części Placu Defilad w Warszawie. Zgodnie z informacjami podanymi przez Zarząd Dróg Miejskich, ma tam powstać nowa, pełna zieleni przestrzeń, która będzie przyjazna mieszkańcom. Przy okazji budowy Nowego Centrum Warszawy odkryto niesamowite znalezisko, świadczące o wyjątkowej historii tego miasta. Spod ziemi wyłoniły się fragmenty budynków sprzed II wojny światowej.

Zobacz wideo Duda wychwala rozwój Warszawy, rządzonej przez Rafała Trzaskowskiego

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Historyczne znalezisko na Placu Defilad. To ważne świadectwo wydarzeń sprzed lat

Przebudowa Placu Centralnego to nie tylko okazja do wprowadzenia zieleni w tej okolicy, ale także odkrycie ważnego fragmentu polskiej historii. 2 sierpnia Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie przekazał, że znaleziono pod ziemią istotne pamiątki historyczne.

W trakcie tych prac na dawnej ulicy Złotej wykonawca odsłonił pozostałości kamienic, oryginalną nawierzchnię bazaltową, torowisko tramwajowe, a także granitowe krawężniki. Natrafiono także na starą rozdzielnię elektryczną zlokalizowaną w północno-zachodniej części placu budowy, od strony trybuny honorowej. Znaleziska są – jak w każdym takim przypadku – badane przez archeologów

- poinformował w komunikacie na stronie ZDM Łukasz Puchalski, dyrektor stołecznego Zarządu Dróg Miejskich. Wyjaśniono również, że na przełomie XIX i XX wieku na terenie dzisiejszego placu Defilad stało około 180 budynków mieszkalnych.

Co powstanie na placu Defilad? Mieszkańcy zobaczą zieleń i historię

Zgodnie z planami opublikowanymi na stronie ZDM Plac Centralny razem z Placem Pięciu Rogów, ulicą Chmielną, Marszałkowską, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatrem Rozmaitości będą tworzyć Nowe Centrum Warszawy przyjazne mieszkańcom, którzy będą mogli tam spędzić czas wolny. Zniknie duża część betonu, a na jego miejsce pojawi się ponad sto nowych drzew, a także ponad 40 gatunków roślin cebulowych i bylin oraz nowy trawnik. W północno-zachodniej części placu stanie niska sadzawka.

Chcielibyśmy, aby mieszkańcy i turyści mogli cieszyć się z odnowionego, zielonego placu, który jednocześnie zachowuje w swoim zagospodarowaniu dawne elementy zabudowy, odwzorowując układ dawnego śródmieścia Warszawy

- powiedział Sławomir Potapowicz, wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy, którego wypowiedź możemy przeczytać na stronie ZDM. 

Mając jednak świadomość bolesnej historii tego kawałka Warszawy podczas II wojny światowej i po niej, chcemy wraz z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków wypracować rozwiązanie, które pozwoli nam zachować jak najwięcej fragmentów dawnego miasta w przyszłym zagospodarowaniu placu Centralnego

- podkreślił Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Więcej o: