Wiemy, gdzie wyrzucić przeterminowany krem do rąk, szminkę i cienie. Wiele osób wciąż popełnia błąd

Coraz więcej osób zastanawia się, jak prawidłowo segregować śmieci. Mimo to wciąż często zdarza nam się popełniać przy tym błędy. Jednym z odpadów, który może stanowić szczególny problem, są przeterminowane kosmetyki. Wyjaśniamy, gdzie należy je wyrzucać i od czego będzie to zależało.

Segregacja śmieci nie zawsze jest oczywista. W jednym z naszych poprzednich artykułów pisaliśmy o tym, gdzie wyrzucać stare buty, jednak to nie jedyne odpady, które mogą sprawiać nam problem. Chyba każdemu z nas zdarzyło się mieć kiedyś w szafce lub łazience przeterminowane kosmetyki. Co powinniśmy z nimi zrobić i czy z pustymi opakowaniami postępuje się tak samo?

Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Gdzie wyrzucać szklane opakowania po kosmetykach? Przeterminowane kosmetyki nieotwarte a segregacja

Kwestię segregacji śmieci w kontekście kosmetyków warto zacząć od pustych opakowań, ponieważ z nimi prawdopodobnie mamy częściej do czynienia. Tutaj musimy się kierować tym, z czego konkretnie dane opakowanie jest wykonane. Do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne trafią zatem m.in. opakowania po szminkach, pomadkach, tuszu do rzęs, cieniach do powiek, fluidach, podkładach, a także po kremach, odzywkach czy balsamach. W szklanych buteleczkach i pojemnikach - które oczywiście powinny trafić do pojemnika na szkło - zazwyczaj dostępne są kremy, balsamy, różnego rodzaju serum, ale również perfumy oraz wody toaletowe i kolońskie. Jeśli szklane opakowania mają elementy wykonane z innego materiału, które jesteśmy w stanie usunąć, to należy to zrobić.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku opakowań, w których wciąż znajdują się kosmetyki. Wówczas nie ma znaczenia to, czy produkt był otwarty, czy nie. Niezależnie od materiału pojemnik wraz z zawartością należy wyrzucić do kontenera na odpady zmieszane.

Jak wykorzystać przeterminowane kosmetyki? Tak ograniczysz marnowanie produktów

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o niemarnowaniu produktów, ale warto pamiętać, że dotyczy to nie tylko żywności. Także niektóre przeterminowane kosmetyki nie muszą lądować od razu w koszu. Przykładowo, krem do rąk czy balsam do ciała można z powodzeniem użyć do czyszczenia butów, czy polerowania drewnianych lakierowanych mebli. Przeterminowany szampon czy płyn do kąpieli sprawdzi się natomiast do prania ręcznego delikatnych tkanin i swetrów. Ciekawym domowym sposobem na wykorzystanie szamponu jest też zabezpieczenie luster i szyb przed parowaniem.

Na niemarnowanie produktów wpływa również odpowiednie planowanie zakupów. Choć promocje w drogeriach niewątpliwie są kuszące, to zbyt duże zapasy kosmetyków trudno będzie zużyć w terminie. Dobrze jest mieć to zawsze na uwadze, zwłaszcza że sklepowymi obniżkami często obejmowane są produkty z krótką datą ważności.

Więcej o: