Czy można dostać mandat za parkowanie pod oknem sąsiada? Zwrócić uwagę na jeden szczegół

Mieszkańcy dużych miast często mają problemy ze znalezieniem miejsca do zaparkowania samochodu. Czy jeśli nie mamy gdzie zostawić auta, możemy stanąć pod oknem jednego z sąsiadów? Choć może to brzmieć jak dobry pomysł, w rzeczywistości to rozwiązanie może nas słono kosztować.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czy można zaparkować pod oknem sąsiada? Jeśli zastanawiasz się nad takim rozwiązaniem, wiedz, że możesz narażać się na mandat. Poznaj obowiązujące przepisy i dowiedz się, czy grozi ci grzywna. W niektórych przypadkach sporo zapłacisz.

Zobacz wideo Pies nieuchwytnym wandalem. Przegryzł co najmniej kilkanaście opon na parkingu w Chorzowie

Czy można zaparkować pod oknem sąsiada? Wszystko zależy od regulaminu spółdzielni

Problem ze zbyt małą liczbą miejsc parkingowych stale narasta. Wiedzą o tym doskonale mieszkańcy dużych miast. Na osiedlach i w pobliżu kamienic coraz częściej możemy natknąć się na samochody stojące pod oknami mieszkań. Czy jest to legalne? Na wstępnie należy przyjrzeć się regulaminowi spółdzielni zarządzającej nieruchomościami. W dużej mierze to właśnie od niego zależy, czy "dzikie" parkowanie będzie wiązać się z mandatem.

Ponadto należy pamiętać, że pojazdy zaparkowane blisko okien wydzielają spaliny, które dostają się do wnętrza budynku. Aby tego uniknąć, pamiętaj, żeby zawsze stawiać auto przodem do pobliskiego okna. W ten sposób o wiele mniej zanieczyszczeń przedostanie się do środka mieszkania. 

Mandat za parkowanie pod oknem sąsiada. Poznaj przepisy

Jeśli regulamin spółdzielni nie zezwala na parkowanie w pobliżu budynku, należy wziąć pod uwagę obowiązujące przepisy. Informacje te znajdziemy w trzecim rozdziale Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Według dokumentu odległość, jaka powinna oddzielać samochód od mieszkań to:

  • 7 m - w przypadku parkingu do 10 stanowisk postojowych włącznie,
  • 10 m - w przypadku parkingu od 11 do 60 stanowisk postojowych włącznie,
  • 20 m - w przypadku parkingu powyżej 60 stanowisk postojowych.

Czy w takim razie parkowanie w pobliżu okien jest legalne? Jeśli łamie to przepisy regulaminu spółdzielni, lub jakiekolwiek inne prawo, należy spodziewać się mandatu. Właściciele samochodów blokujących wjazd lub wyjazd z parkingu, mogą otrzymać grzywnę w wysokości 100 złotych. Ta sama kara tyczy się kierowców korzystających z postoju z włączonym silnikiem. Jeśli motor pracuje przez ponad minutę, czeka ich mandat. Aby uniknąć niespodziewanych opłat, warto więc zapoznać się wcześniej z zasadami obowiązującymi w miejscu, w którym chcemy zaparkować.

Więcej o: