Sensacyjne odkrycie w jeziorze. Na dnie znaleziono karabin. To może być ważna pamiątka sprzed 100 lat

Do niecodziennego odkrycia doszło w Jeziorze Białym. Pewien mieszkaniec Włodawy chciał wykąpać się w okolicznym zbiorniku. Nie spodziewał się, że tego dnia natrafi na historyczny przedmiot. Na dnie jeziora leżał bardzo stary karabin. Na miejsce przyjechali eksperci i policja.

Na dnie zbiorników wodnych można znaleźć wiele ciekawych przedmiotów. Jeziora, rzeki i morza kryją w sobie historie, których możemy już nie poznać. Zostają po nich jedynie pamiątki, a znajdują je tylko szczęśliwcy. Do takiego grona należy pewien mieszkaniec Włodawy, który natrafił w jeziorze na nietuzinkowe znalezisko.

Zobacz wideo Niemieckie karabiny z okresu II wojny światowej w przesyłce kurierskiej

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nietypowe odkrycie w jeziorze. Na dnie leżał karabin

Kilka dni temu Stowarzyszenie Odkrywców Ziemi Włodawskiej otrzymało niecodzienny list. Anonimowy autor twierdził, że w Jeziorze Białym około godziny 17 znalazł karabin Mauser. Broń miała leżeć na mulistym dnie. Tę samą informację potwierdziła aspirantka sztabowa Kinga Zamojska-Prystupa z włodawskiej policji w rozmowie z portalem o2.

Mimo dość dziwnej formy przekazu informacji korzystając z ostatnich dni słonecznej pogody i ciepłej wody postanowiliśmy sprawdzić tę informację

- napisali członkowie Stowarzyszenia na Facebooku. W poście zamieszczono również zdjęcia, na których widać jak grupa osób brodzi w wodzie, poszukując wspomnianego karabinu. Napisano również, że starosta włodawski i wojewódzki Konserwator Zabytków od razu udzielili zgody na rozpoczęcie poszukiwań.

Dzisiaj uzbrojeni w 'wykrywki' i magnesy neodymowe weszliśmy do wody

- czytamy dalej w poście na Facebooku.

Nie potwierdziły się pierwsze przypuszczenia. Znalezisko może mieć nawet sto lat

Poszukiwania okazało się owocne i szybko znaleziono tajemniczy karabin.

Po około godzinie UDAŁO SIĘ!!! Informacja była prawdziwa, znaleźliśmy i wydobyliśmy karabin Mauser 98/GEWEHR 98

- czytamy dalej. Członkowie Stowarzyszenia Odkrywców Ziemi Włodawskiej twierdzą, że broń może pochodzić z 1920 roku, ponieważ właśnie takie karabiny znajdowały się w wyposażeniu polskiej armii. Na razie nie przeprowadzono dokładnych badań. Znalezisko zostało zabezpieczone przez policję, jednak niewykluczone, że w przyszłości trafi do Izby Pamięci Ziemi Włodawskiej, która na razie jest tylko w planach. Funkcjonariusze próbują teraz ustalić, do kogo należała broń i dlaczego znalazła się w jeziorze. Apelują również do mieszkańców o szczególną ostrożność na wypadek podobnego odkrycia oraz o niepróbowanie przywłaszczenia sobie tego typu przedmiotów. Posiadanie broni oraz nabojów nawet w celach pamiątkowych bez odpowiedniego pozwolenia jest w Polsce zakazane.

Więcej o: