Niecodzienne znalezisko podczas spaceru. Zboczył ze szlaku i odkrył niezwykły skarb sprzed wieków

Turysta postanowił wybrać się na pieszą wędrówkę, w pewnej chwili zobaczył ze szlaku. To doprowadziło go do odkrycia monety sprzed setek lat. Znalezisko zainteresowało archeologów, którzy postanowili rozpocząć wykopaliska. Okazało się, że w tym miejscu znajdowało się mnóstwo skarbów.

Do niesamowitej historii doszło latem 2020 roku, kiedy pewien mężczyzna wybrał się na wędrówkę po Alpach Szwajcarskich i zszedł ze szlaku. Odnalazł wówczas monetę, która wyglądała na bardzo starą i cenną. Postanowił powiadomić Służbę Archeologiczną Kantonu Bern. Niestety przez ograniczenia związane z pandemią wykopaliska w tym miejscu zaczęto dopiero w 2022 roku.

Zobacz wideo Niecodzienne znalezisko w samym centrum miasta. Ma ponad 500 lat. Zobaczyliśmy je z bliska

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Archeologowie rozpoczęli wykopaliska. Znaleźli złote monety  

Podczas wykopalisk archeologom udało się odnaleźć, aż 100 złotych monet, 27 małych kryształów, 59 rzymskich gwoździ do butów, ponadto odkryto tam zdobione broszki i fragment tabliczki w kształcie liścia. Według podejrzeń naukowców, w starożytnych czasach, mogło się tam znajdować miejsce kultu, w którym składano ofiary bogom. Archeolożka i szefowa wykopalisk, Regula Gubler, powiedziała "Newsweekowi":

Czasami w Alpach znajdujemy pojedyncze rzymskie monety, ale to miejsce jest niezwykłe ze względu na ilość monet i lokalizację. Częściej spotykane byłyby znaleziska - monety, broszki - na przełęczach górskich. Jednak to miejsce jest daleko od ludzkich siedzib, zarówno dzisiaj, jak i w czasach rzymskich, na wysokości 2590 metrów nad poziomem morza  i zdecydowanie nie jest to przełęcz.

Rzymskie monety znaleziono w zaskakującym miejscu. Niesamowite znalezisko w Alpach

Znaczenie tego miejsca może mieć coś wspólnego z małymi kryształami górskimi, które zespół znalazł wśród monet. Według Gubler kryształy występują tam naturalnie, co mogło być jednym z powodów, dla których ta lokalizacja została uznana za ważną. Jak mówią naukowcy, Rzymianie zamieszkiwali całą Szwajcaria, ludzie żyli również w Alpach. Odkryte monety pochodzą z okresu od I wieku n.e. do samego początku V wieku. Gubler mówi:

Zawsze trudno jest podać wartość, ale w zasadzie wszystkie są małymi drobniakami - więc nie są dużo warte i "łatwe" do oddania bóstwom. Nasz numizmatyk mówi, że zakres zbioru monet to nie zagubiony portfel czy czyjś skarb, ale znacznie lepiej pasuje do monet zdeponowanych w świątyniach przez dłuższy czas

Naukowcy będą nadal badać to miejsce, aby dowiedzieć się więcej o jego potencjalnym znaczeniu historycznym.

Więcej o: