Zetnij maliny w tym terminie, a za rok sobie podziękujesz. Twój ogród obsypie się owocami

Maliny to pyszne owoce, którymi najczęściej możemy cieszyć się od wczesnego lata do późnej jesieni. Po tym czasie nadchodzi moment na ścięcie krzewów, aby na następny sezon te ponownie mogły niemalże uginać się od owoców. Kiedy ścinać maliny jesienne i letnie? Odpowiadamy.

Wielu ogrodników nawet tych doświadczonych co roku zastanawia się kiedy ścinać maliny - który termin jest najlepszy? Znamy odpowiedź na to pytanie i rozwiewamy wszelkie wątpliwości. To właśnie wtedy najlepiej ściąć krzewy malin, jeśli chcesz, aby w kolejnym sezonie obsypały cię ponownie owocami. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj krzewów posiadasz.

Zobacz wideo Zwalczają gorączkę, biegunkę i są pyszne! Trwa sezon na maliny

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy przycinać maliny? Termin jest zależny od odmiany

Malina to krzew, który dość często możemy spotkać w polskich ogrodach - nic dziwnego, wyrastają z nich pyszne owoce, które możemy użyć do deserów i dań różnego rodzaju. W zależności od odmiany smacznymi i zdrowymi owocami cieszymy się latem lub jesienią i w podobnym okresie również przycinamy krzewy.

Pielęgnacja malin nie jest trudna, jednak warto wiedzieć jaką odmianę krzewu posiadamy w ogrodzie, aby dopasować pod nią cały schemat uprawy i dbania o roślinę. Jeśli masz krzewy letnie, owocują one raz w sezonie i należy przycinać je od razu po zbiorach - zazwyczaj jest to połowa sierpnia. To właśnie wtedy musisz wyciąć wszystkie pędy tuż nad ziemią - zwróć uwagę, aby były to te, które już owocowały. Do tej czynności warto użyć ostrego narzędzia, np. sekatora. Czasami zdarza się, że pędy są już tak przesuszone, że wystarczy je lekko ułamać, więc być może poradzisz sobie nawet bez sprzętu. Pamiętaj jednak, aby zachować ostrożność i nie ułamać przypadkiem młodych pędów, które są przed okresem owocowania. A co z malinami jesiennymi? 

Kiedy ścinać maliny jesienne? Tę czynność wykonaj nieco później

Przycinanie malin jesiennych zazwyczaj wykonuje się, gdy krzewy przestają owocować i jest to w większości przypadków koniec października. Co ciekawe maliny jesienne można przycinać także wiosną, tuż przed ich okresem wegetacji, jednak większość ogrodników decyduje się na przycinanie jesienne, ponieważ odczekiwanie do wiosny czy wczesnego lata może być niebezpieczne dla pędów i wpłynąć na owocowanie w sezonie. Czynność przycinanie krzewów jesiennych wygląda tak samo jak w przypadku przycinania malin letnich, więc nie jest to nic trudnego, lecz tutaj również uważaj na młode pędy i użyj ostrych narzędzi, aby nie uszkodzić gałązek. 

Więcej o: