Kiedy przycinać róże ogrodowe? Poznaj sprawdzone rady ogrodników, a krzew będzie bujnie rosnąć

Jak przycinać róże? Jeśli marzy się nam piękny ogród na wiosnę, to pytanie z pewnością co jakiś czas pojawia się z tyłu głowy. A termin? Zbliża się nieuchronnie. Warto więc znać odpowiedź na to pytanie. Jeśli posiadasz krzew róży w swoim ogrodzie, koniecznie dowiedz się, jak i kiedy się nim zająć, aby bujnie rósł.

Jeśli masz róże w swoim ogrodzie, na pewno powoli zastanawiasz się kiedy i jak je przycinać. Znamy odpowiedź na te pytania. Termin zbliża się nieuchronnie. Jeśli chcesz, aby róże cieszyły twoje oczy długi czas i pięknie się rozwijały, koniecznie dowiedz się więcej.

Zobacz wideo Soda oczyszczona ma wiele zastosowań - np. pomoże ci zadbać o rośliny. Sprawdź jak!

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy ciąć róże? Termin już naprawdę niedługo

Jeśli posiadasz ogród, w którym są róże, to wiesz, że zbliża się czas, aby się nimi zająć. Kwiaty te wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak między innymi przycinanie. Kiedy będzie najlepszy moment na taki zabieg? Możesz zacząć o tym myśleć od połowy kwietnia. Warto poczekać aż do tego terminu i upewnić się, że przymrozki nie zniszczą twojej pracy. Jeśli zbyt niska temperatura "złapie" świeżo przycięte róże, to zabieg niestety będzie trzeba powtórzyć, ponieważ pąki zmarnieją. Co więcej, istnieje ryzyko, że roślina zapadnie na różne choroby, czy też zaatakują ją grzyby. Pamiętaj więc, że choć jest to rzadkie to i tak należy upewnić się najpierw czy w kwietniu, wciąż nie występują przymrozki. 

Róże ogrodowe - jak je przycinać? Pamiętaj o tych zasadach

Jeśli chcesz zabrać się za przycinanie róż, najpierw musisz wyposażyć się w sekator. Pamiętaj, że musi być dobrze naostrzony, aby nie rozrywać gałązek, a bezproblemowo je ścinać. Kiedy będziesz mieć już odpowiednie narzędzie, możesz przystąpić do przycinania: 

  • Pamiętaj, aby powierzchnia rany, która stworzysz w trakcie przycinania, była możliwie jak najmniejsza gładka i równa. To podstawowa zasada, którą powinien znać każdy, kto hoduje róże. 
  • Przycinaj róże w odległości od 50 do 80 mm od zdrowych pąków. Rób to pod lekkim skosem
  • Jeśli na pędach występują jakiekolwiek przebarwienia, czy pęknięcia możesz przycinać krzewy nieco bardziej, czyli nawet bliżej zdrowych pąków. 
  • Zwróć uwagę, w którą stronę rosną pędy. Muszą wychodzić na zewnątrz, aby krzew się rozrastał. Jeśli pędy są skierowane do wewnątrz, to będzie się on niepotrzebnie zagęszczał.
  • Pamiętaj, aby każdą ranę po cięciu nasmarować maścią ogrodniczą, aby zabezpieczyć roślinę.
Więcej o: