Fiołek afrykański marnieje? Jest na to prosty sposób. Ten domowy nawóz sprawi, że w mig odżyje

Jak dbać o fiołka afrykańskiego, aby zachwycał swoimi kwiatami? O czym muszą pamiętać osoby hodujące fiołka alpejskiego? Choć nazwy obu roślin są podobne, to ich pielęgnacja znacznie się różni. Podpowiadamy, jakie warunki będą dla nich odpowiednie oraz jaki nawóz spraw, że będą zdrowe i bujne.

Fiołki, są pięknymi roślinami doniczkowymi, które długo kwitną. Niewielkie rozmiary pozwalają na uprawę ich w niemal każdym pomieszczeniu, jednak musimy przestrzegać kilku ważnych zasad.

Zobacz wideo Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Fiołek alpejski a fiołek afrykański. Czym różni się pielęgnacja tych dwóch roślin? 

Fiołek afrykański doskonale czuje się w miejscu, które jest dobrze oświetlone. Doskonałym stanowiskiem będzie dla niego parapet od wschodniej lub północnej strony. Bez obaw można go hodować w domu, ponieważ temperatura pokojowa jest dla niego odpowiednia. Bardzo ważne jest prawidłowe podlewanie tej rośliny, woda powinna być w temperaturze pokojowej. Wylewamy ją na podstawkę i uważamy, aby nie polewać liści, to może doprowadzić do pojawienia się na nich pleśni - informuje zielonyogrodek.pl.

Z kolei fiołek alpejski, a tak właściwie cyklamen perski najlepiej będzie się czuł, kiedy temperatura w pomieszczeniu będzie wynosić od 10 do 15 stopni. Niestety, kiedy jest cieplej, może zacząć marnieć. Ta roślina preferuje miejsca znajdujące się w półcieniu. Podobnie jak fiołek afrykański należy dolewać go do doniczki. Po wylaniu wody na podstawie należy odczekać 30 minut, a po tym czasie trzeba pozbyć się nadmiaru wody. Roślinę należy poderwać w ten sposób raz w tygodniu - czytamy na stronie fajnyogrod.pl.

To jedyne takie miejsce w Europie i drugie na świecie. W Polsce możemy podziwiać wyjątkową anomalię Polska ma się czym pochwalić. To jedyne takie miejsce w Europie

Fiołek afrykański i alpejski będą piękne i bujne. Wystarczy sięgnąć po nawóz ze skórki banana 

Uprawiając w domu fiołka afrykańskiego lub alpejskiego, musimy pamiętać nie tylko o zapewnieniu im odpowiednich warunków, ale też musimy zwrócić uwagę na nawożenie. Na szczęście nie musimy zaopatrywać się w kosztowne specyfiki. Wszystko, czego potrujemy, aby nasze rośliny były bujne, znajdziemy w kuchni. Okazuje się, że doskonałym nawozem, który wzmocni fiołka, jest zwykła skórka banana. Jak go przygotować? Skórkę z banana na należy wysuszyć w piekarniku, a następnie pokroić ją na małe kawałki i rozdrobnić w blenderze. Kiedy uzyskamy już proszek, możemy dodać go bezpośrednio do doniczki lub wsypać do wody, którą podlewamy fiołka raz na dwa tygodnie. Potas, fosfor oraz wapń zawarty w skórce z banana sprawi, że roślina będzie zdrowa i piękna. 

Kleszcz na kwiatku Zadbaj o bezpieczeństwo i posadź rośliny. Kleszcze odejdą w zapomnienie

Więcej o: