Zadbaj o bezpieczeństwo i posadź te rośliny. Sprawią, że kleszcze nie będą grasować w twoim ogrodzie

Początek wiosny oznacza nie tylko coraz cieplejsze temperatury, ale też budzenie się do życia przyrody. Niestety znów będziemy narażeni na ataki ze strony kleszczy. Jak zmniejszyć ryzyko pojawiania się w ogrodzie tych pajęczaków? Okazuje się, że wystarczy posadzić rośliny, które je odstraszają.

Kleszcze to coś więcej niż tylko irytujące, gryzące stworzenia. Mogą również przenosić wiele chorób m.in. boreliozę. Na szczęście istnieje kilka naturalnych środków, które odstraszą kleszcze bez ryzyka związanego ze stosowaniem środków chemicznych.

Zobacz wideo Jak usunąć kleszcza?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rośliny odstraszające kleszcze. Dlaczego warto je mieć w ogrodzie

Temat kleszczy pojawia się co roku, kiedy tylko temperatury zaczynają się podnosić. Coraz częściej oprócz lasów i parków, można je spotkać w trawie i na drzewach. Delikatniejsze zimy i zmiana klimatu, sprawiają, że jest ich coraz więcej. W związku z tym znacznie częściej pojawiają się w naszych ogrodach, ponieważ wabi je zapach potu, ciepło ludzkie i CO2, które wydychamy. Szybko atakują, wbijając się w skórę i mogą przez długi czas pozostać niezauważone. Istnieją specjalne spraye, które mogą nas przed nimi uchronić, lub możemy zasadzić rośliny, nielubiane przez kleszcze. Kleszcze są pajęczakami, które wraz ze swoją śliną przenoszą około 130 odmian różnych wirusów i kilkadziesiąt gatunków bakterii. Rośliny odstraszające te stworzenia, chronią nie tylko nas, ale też nasze czworonogi.

Morze we Włoszech wyrzuciło setki butelek po ketchupie. Wyrzuca opakowania po ketchupie. Tajemniczy wypadek we Włoskim morzu

Które rośliny odstraszają kleszcze? Te z nich warto zasadzić

Lista roślin odstraszających kleszcze jest dość długa, więc mamy z czego wybierać.

  1. Wrotycz pospolity - ta roślina o intensywnie żółtych kwiatach, wydziela zapach, który odstrasza kleszcze, komary, muchy i mszyce.
  2. Bylica piołun - wydziela olejek lotny, który składa się głównie z trującego tujonu.
  3. Czosnek niedźwiedzi - wczesnowiosenna roślina, o czosnkowym zapachu, jest pod ochroną w Polsce.
  4. Lawenda wąskolistna - roślina o charakterystycznym zapachu. Zawiera olejek eteryczny składający się między innymi z octanu linalolu, linalolu i ocymeny.
  5. Aksamitki - wydzielają intensywny zapach, który odstrasza kleszcze, nornice i krety.
  6. Rozmaryn - roślina ozdobna, lecznicza i przyprawowa. Jej zapach, pochodzi z olejku eterycznego, którego nie znoszą kleszcze.
  7. Tymianek pospolity - roślina przyprawowa i lecznicza. Jego smak i aromat pochodzi z olejków eterycznych.

Sałata uprawiana w szklarni Kiedy siać sałatę do gruntu? To może cię zaskoczyć

Więcej o: