Zamiast położyć na kanapkę, włóż do doniczki! Genialny trik uratuje twoją roślinę

Wielu z nas posiada w domu rośliny doniczkowe, które służą jako element dekoracyjny. Niestety są one mocno narażone na ataki różnego rodzaju szkodników. Większość z nich bytuje w glebie wewnątrz doniczki. Jak sprawdzić, czy szkodniki atakują roślinę?

Rośliny doniczkowe mogą przynieść wiele radości dla oka, jednak sytuacja nieco się zmienia, gdy zostaną zaatakowane przez szkodniki. Niektóre z nich naprawdę ciężko zauważyć, ponieważ nie zerują na liściach czy pędach, lecz znajdują się w glebie. Są one wyjątkowo niebezpieczne, gdyż uszkadzają system korzeniowy roślin.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Szkodniki żerujące w podłożu rośliny. Objawy mogą być różne

Do owadów żyjących w glebie należą m.in. larwy ziemiórek i skoczogonki, które są wyjątkowo trudne do zauważenia. Ich obecność negatywnie wpływa na system korzeniowy roślin doniczkowych, przez co ich liście żółkną, więdną lub pojawiają się na nich różnego rodzaju matowe plamy czy przebarwienia. Zaatakowana roślina po czasie przestaje się rozwijać, jest znacznie bardziej narażona na choroby, a w skrajnym przypadku może nawet całkowicie obumrzeć. 

Jak rozpoznać obecność szkodników w podłożu? Wykonaj test ogórka

Nieciekawa kondycja roślin może wynikać ze złej pielęgnacji, jednak zawsze jest ryzyko, iż w jej podłożu mieszkają szkodliwe dla niej owady. Jak upewnić się, że w glebie grasują szkodniki? Jest jeden genialny trik, który natychmiast rozwieje twoje wątpliwości! Do jego wykonania wystarczy ci jedynie kawałek zielonego ogórka! Co należy zrobić? Pokrój ogórka w plasterki o maksymalnej grubości 1 cm i ułóż je na wilgotnym podłożu w doniczce. Pamiętaj, aby ziemia była lekko mokra, gdyż zbyt sucha natychmiast przyklei się do warzywa. Po około 24 godzinach sprawdź, czy na plasterkach ogórka są jakieś ślady szkodników, ponieważ nie będą one w stanie oprzeć się przekąsce

Co zrobić, jeśli test wykrył obecność szkodników? Nie wahaj się ani chwili

Jeżeli obecność szkodników w doniczce została potwierdzona, powinieneś działać jak najszybciej, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia dużych szkód. Preparaty na owady żerujące w glebie znajdziesz w każdym sklepie ogrodniczym, jednak warto sięgnąć najpierw po jeden z domowych sposobów, oszczędzając przy tym nieco pieniędzy. W walce z popularnymi ziemiórkami pomoże ci czosnek! Główkę czosnku należy rozgnieść i zalać szklanką wrzącej wody. Gdy napar ostygnie, trzeba rozcieńczyć go z 1 l wody i powstałą miksturą podlać zarażone rośliny. 

Więcej o: