Pranie dywanów nigdy nie było takie proste. Sięgnij po te produkty, a plamy znikną w mgnieniu oka

Dywany sprawiają, że nasze mieszkanie staje się przytulne oraz nabiera charakteru. Niestety wystarczy chwila nieuwagi, a na materiał może spać jedzenie lub wylać się napój. Jak poradzić sobie z plamami na dywanie? Wystarczy wyczyścić je domowym preparatem, który przygotujesz dosłownie w kilka chwil.

Pranie dywanów często bywa frustrujące. Szczególnie jeśli pojawi się na nich plama z herbaty, czy innej substancji, która nie chce zwykle zbyt łatwo zejść z materiałów. Mamy jednak sposób, dzięki któremu dywan znów będzie wyglądać jak w dniu zakupu. Produkty, którymi go wyczyścisz, są bardzo tanie, a niektóre z nich masz już pewnie u siebie w kuchni.

Zobacz wideo Trzy skuteczne, domowe myki na czyszczenie różnych plam na dywanach

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Jak wyczyścić dywan? Wystarczy przygotować ten tani, domowy środek 

Dywany mogą bardzo szybko i łatwo ulegać zabrudzeniom. Niestety zwykle są wykonane w taki sposób oraz z takich materiałów, że pozbycie się plam często graniczy z cudem. Mamy jednak prosty i tani sposób, który sprawi, że brud zniknie, zanim się obejrzysz. Wykorzystaj ocet i sodę oczyszczoną. Roztwór, który z nich przygotujesz, poradzi sobie nawet z plamą po herbacie czy winie. Zmieszaj pół litra wody z dwiema łyżkami sody oczyszczonej i szklanką octu. Następnie weź butelkę z atomizerem i przelej do niej powstałą miksturę. W kolejnym kroku rozpyl roztwór po całym dywanie. Poczekaj pół godziny lub do momentu aż dywan wyschnie. Następnie weź odkurzacz i dokładnie odkurz materiał. Dzięki temu dywan powinien być jak nowy. 

Jeśli na dywanie znajdują się większe i cięższe zabrudzenia, namocz w roztworze gąbkę, a następnie wyszoruj plamy. Reszta kroków będzie dokładnie taka sama. Dzięki temu plama powinna bez problemu zniknąć.

Dywaniki łazienkowe, jak je wyczyścić? Pamiętaj o odpowiednich ustawieniach pralki

Dywaniki łazienkowe pozornie mogą być prostsze do wyczyszczenia, ponieważ zmieszczą się do pralki. Trzeba jednak uważać na ustawienia.

  • Zanim wrzucisz je do pralki, wytrzep je z kurzu.
  • Jeśli twoja pralka ma specjalny program do ręczników, to będzie on najlepszy do wyprania dywaników. 
  • Dywaniki z bawełny pierz zawsze w 60°C.
  • Używaj płynu do zmiękczania tkanin oraz delikatnych detergentów. Dzięki temu zachowasz miękkość dywaników.
  • Zadbaj o odpowiednie suszenie. Rozłóż dywaniki na płasko na suszarce.
  • Poczekaj, aż dywaniki dobrze wyschną, zanim położysz je w łazience.
Więcej o: