Jak prawidłowo prać dywany? Wystarczy jeden kuchenny produkt za grosze, aby znów były jak nowe

Jak skutecznie czyścić dywany? Dywan jest wizytówką wielu wnętrz, jednak niezwykle łatwo i często ulega zabrudzeniom. Dzięki jednemu produktowi z kuchni możesz łatwo poradzić sobie z tym wyjątkowo uporczywym problemem. Pranie dywanów nigdy nie było tak łatwe i tanie!

Dywan to bez wątpienia piękna ozdoba, która poprawia wygląd pomieszczenia i powoduje, że twoja przestrzeń staje się przytulniejsza. Obawiasz się, że nie poradzisz sobie z jego czyszczeniem? Na szczęście jest kilka trików, które ułatwią ci to zadanie. Już nie musisz myśleć o drogich środkach chemicznych i cenach w specjalistycznych pralniach. 

Zobacz wideo Idealnie białe firanki? Dwa domowe sposoby

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak wyprać dywan? Najpierw odpowiednio się do tego przygotuj

Odpowiednie przygotowanie dywanu przed praniem jest niezwykle ważne! Na początek najlepiej porządnie otrzepać go z piasku, kurzu oraz sierści pupila, jeśli takowy mieszka w twoim domu. Warto zrobić to na zewnątrz, żeby brud nie osadzał się na meblach oraz innych przedmiotach w pomieszczaniu. Takie wstępne oczyszczanie dywanu pozwoli ci uniknąć sytuacji, w której ogrom zanieczyszczeń wymiesza się z płynem lub innym środkiem czyszczącym. 

Storczyk Co zrobić, żeby storczyk rozkwitnął? Wykorzystaj ten produkt

Domowy sposób na pranie dywanów. Banalnie prosty i tani

Ręczne pranie dywanów wcale nie musi być takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Szczególnie jeśli możesz wykorzystać do tego produkt znajdujący się w twojej kuchni. W celu pozbycia się powstałych plam warto sięgnąć po niezawodną sodę oczyszczoną. Przed zastosowaniem tego triku, dokładnie odkurz lub wytrzep dywan. Następnie weź miskę, wsyp do niej łyżkę sody oczyszczonej i dodaj do niej niewielką ilość wody. Produkty mieszaj ze sobą, aż do momentu powstania gęstej masy, przypominającej pastę. Wetrzyj ją w plamy, po czym zbierz jej nadmiar wilgotną ściereczką. 

Waloryzacja emerytur 2023 14. emerytura 2023: kiedy będą wypłaty? Dla kogo zastrzyk gotówki?

Czyszczenie dywanu na sucho. Przyda ci się mąka ziemniaczana

Kolejnym genialnym sposobem na wyczyszczenie uporczywych zabrudzeń z dywanu jest wykorzystanie mąki ziemniaczanej. Aby pozbyć się nieestetycznych plam, należy w ich miejscu rozsypać mąkę ziemniaczaną i uzbroić się w cierpliwość. Po upływie 24 godzin trzeba dokładnie odkurzyć dywan, a po plamach nie będzie śladu. Niestety ta metoda sprawdzi się jedynie w przypadku świeżych zacieków. Jeśli w twoim domu nie ma mąki ziemniaczanej, możesz użyć także rozkruszonej kredy lub talku, a efekty będą podobne.

Więcej o: