Tak pisanki robiły nasze babcie. To naturalny i ekologiczny sposób na wzorzyste i wyjątkowe jajka

Wielkanoc będziemy obchodzić już niedługo. To ostatni moment, aby zrobić świąteczne ozdoby. Wielkanocne pisanki będą jak zawsze najlepszym wyborem. Czy znasz sposób na wykonanie ich, tak jak robiła to twoja babcia? Jeśli lubisz naturalne wzory, ten trik jest zdecydowanie dla ciebie.

Malowanie pisanek może być świetną zabawą. Nie musisz jednak zawsze robić tego w ten sam sposób. Wypróbuj sposób naszych babć! To prosty, tani i genialny trik na piękne pisanki

Zobacz wideo Naturalne farbowanie jajek - INTERNET vs RZECZYWISTOŚĆ

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Co będzie potrzebne na ozdoby wielkanocne? Sięgnij po jajka i rajstopy

Do wykonania pisanek będą ci potrzebne odpowiednie produkty. Przede wszystkim przygotuj jajka. Choć zwykle używa się gotowanych na twardo lub wydmuszek, to jednak w tym sposobie będzie nieco inaczej. Najlepiej sprawdzą się surowe. Warto jednak dokładnie umyć je przed pracą, żeby pozbyć się z nich ewentualnych zanieczyszczeń. Co jeszcze będzie ci potrzebne? Koniecznie przygotuj rajstopy. Będą ci jeszcze potrzebne łupiny z cebuli oraz ulubione rośliny. Mogą to być na przykład kwiaty, ale dobrze sprawdzą się także zioła. To one będą naniesione na skorupkę jajka, dlatego rośliny, które wybierzesz, muszą zmieścić się na jej powierzchni. Warto pamiętać o tym dobierając wzory. Przygotuj także garnek i sporo wody. Kiedy wszystko będzie gotowe, pora na ozdabianie jajek. 

 

Tak wyglądała pisanka wielkanocna malowana przez twoją babcię w dzieciństwie. Ty również możesz taką wykonać

Jeśli masz już wszystkie potrzebne składniki, pora przystąpić do ozdabiania. Proces nie jest trudny, jednak wymaga nieco czasu i cierpliwości. 

  1. Weź jajko i przyłóż do jego skorupki wybraną roślinę w taki sposób, w jaki chcesz, aby wyglądał wzór. 
  2. Następnie weź rajstopy i dokładnie obwiąż jajko, tak aby roślina nie zmieniła położenia i mocno przylegała do skorupki. 
  3. W kolejny kroku przygotuj garnek wypełniony łupinami cebuli i zagotuj wodę.
  4. Gotowe jajka zawinięte w rajstopy włóż do garnka i przykryj łupinami.
  5. Następnie zalej wszystko gorącą wodą i gotuj kilkanaście minut. 
  6. Po wszystkim wystarczy zdjąć z jajek rajstopy. Pisanki w stylu retro gotowe.

Pamiętaj, że tak przygotowane pisanki można zjeść. Co więcej, naprawdę warto to zrobić, ponieważ zapomniana ozdoba, może stać się później bardzo przykrą niespodzianką zapachową.

Więcej o: