Zakupy świąteczne z kalkulatorem. Prawie 70 procent Polaków wyda w tym roku mniej na święta

Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. Najwyższy czas, aby udać się na zakupy. Jednak rosnąca inflacja zmusza Polski i Polaków do oszczędzania. Dotyczy to również zakupów wielkanocnych. Z najnowszego sondażu wynika, że w tym roku wydamy na święta mniej niż w ubiegłym.

Z najnowszej edycji raportów przeprowadzanych przez UCE Research i Grupy Blix wynika, że rosnąca inflacja wpływają na planowane zakupy świąteczne. Według nich, aż 67,7 procent konsumentów zamierza zmniejszyć wydatki na świąteczne zakupy spożywcze w stosunku do zeszłego roku. Natomiast 18,3 respondentów nie zamierza ograniczać kwoty, jaką planują wydać.

Zobacz wideo Jak stoki przetrwały trudny sezon narciarski? "Inflacja zaważyła na przepustowości", "Koszty mocno wzrosły "

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zakupy na Wielkanoc. Ile w tym roku na święta wydadzą Polacy? 

Z raportu zatytułowanego "Świąteczne wydatki Polaków na żywność. Wielkanoc 2023" wynika, że 29 proc. ankietowanych chce wydać około 200 złotych na osobę, natomiast 26,4 proc. planuje się zmieścić w przedziale od 200 do 300 złotych. Jeżeli chodzi o wyższe wydatki, to 16,5 proc. respondentów chce przeznaczyć na zakupy 300-400 złotych, natomiast 9,5 proc. planuje wyłożyć 400-500 złotych. Z kolei 7,1 proc. wyda na nie więcej niż 500 złotych. 10,3 proc. pytanych nie wie jeszcze, ile wyda na produkty spożywcze na święta. Jak mówi współautor badania i główny ekonomista Grupy Blix Krzysztof Łuczak:

Polacy chcą kupić tę samą ilość produktów, co w zeszłym roku. Jednak zdają sobie sprawę z tego, że to będzie się wiązało z większymi wydatkami.

O wiele mniejszy budżet niż był w zeszłym roku. Świąteczne jedzenie bez marnotrawstwa

Wzrost liczby osób, które chcą zmniejszyć, budżet na święta nie jest duży w skali rocznej według autorów raportu. Jednak większość Polaków ma zamiar w tym roku oszczędzać. Współautor badania wspomina:

Polacy tradycyjnie wydają dużo na święta, kupując żywność na zapas. Potem znaczna jej część marnuje się. Rodacy zaczynają ostrożniej do tego podchodzić. Starają się, aby na stole niczego nie zabrakło i jednocześnie wszystko zostało zjedzone.

Jeśli chodzi o to, o ile procent rodacy planują zmniejszyć swoje świąteczne wydatki, to 22,1 proc. pytanych odpowiedziało, że od 15 do 20 proc. Polacy chcą minimalizować drożyznę przez ograniczenie wydatków na zakupy. Planują zmniejszyć je o wskaźnik inflacji, co może okazać się trudne w praktyce. Badanie było przeprowadzone w drugiej połowie marca 2023 roku za pomocą metody CAWI (Computer Assisted Web Interview). Brało w nim udział 1400 respondentów.

Więcej o: