Wiemy, kiedy jest Halloween 2023 i co tak naprawdę oznacza. Święto zbliża się wielkimi krokami

Zastanawiasz się kiedy jest Halloween 2023? Wielki świętowanie rozpocznie się już za chwilę. Warto jednak wiedzieć, skąd w ogóle wzięło się to święto? Wiele osób decyduje się na celebrację, nie znając nawet jego historii. Oto co warto wiedzieć na ten temat. Za granicą podchodzą do tego inaczej niż w Polsce.

Najstraszniejsze święto w kalendarzu to oczywiście Halloween, które z roku na rok staje się coraz popularniejsze. Do Polski, jak i wielu innych krajów Europy, przywędrowało prosto z Ameryki i to właśnie tam obchodzone jest najhuczniej. Jaka jest historia powstania Halloween? Przygotowania czas zacząć. 

Zobacz wideo Ciastka na Halloween - pyszne i przerażające!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Halloween - co to za święto? Historia tego dnia jest bardzo interesująca

Halloween w Polsce robi się coraz bardziej popularne, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Dla wielu osób to tylko czas duchów i dyń, wystawianych przed domami, lecz - jak się okazuje - ma to nieco większe znaczenie. Nazwa święta pochodzi od angielskiego wyrażenia "All Hallows' Eve", co oznacza Wigilię Wszystkich Świętych, którą świętowało się już w VIII wieku naszej ery. Celebrowanie trwało przez trzy dni od 31 października do 2 listopada i właśnie wtedy wspominani byli wszyscy zmarli i święci. Dziś Halloween obchodzone jest głównie 31 października i wygląda nieco inaczej niż dawniej. Najhuczniej celebrowane jest w Stanach Zjednoczonych, ale również w Kanadzie, Australii oraz Wielkiej Brytanii. Jeśli udasz się we wspomnianym wyżej okresie do tych państw, z pewnością zastaniesz tam wiele domów przyozdobionych sztucznymi pajęczynami, spotkasz przechodniów w strasznych strojach oraz na każdym kroku będziesz mijać świecące dynie. A jaka jest główna tradycja tego święta, której nie mogą doczekać się dzieci? Nie ma Halloween bez zbierania cukierków. Najmłodsi w przebraniach chodzą po swojej okolicy i proszą o słodkie przekąski. Najczęściej pukają do drzwi i krzyczą "cukierek albo psikus" - gdy właściciel nie przekaże słodkości, może czekać go niemiła niespodzianka, na przykład rozbite jajko na drzwiach. 

Halloween w Polsce. Upiorne święto zawitało do naszego kraju w latach 90. 

Zwyczaj drążenia dyni i spacerowanie po ulicach w przebraniach do Polski zawitał w latach 90. Na początku nie każdy był z tego powodu zadowolony, ponieważ wywoływało to sporo kontrowersji ze względów religijnych, jednak z czasem zaczęto to poniekąd normalizować. Dziś dzieci proszące o cukierki w upiornych strojach to powszechne zjawisko. Najmłodsi, podobnie jak w innych krajach, kilka dni przed świętem przygotowują przebrania i koszyczki, aby 31 października wybrać się na "łowy" cukierków. Oczywiście Halloween to możliwość zabawy nie tylko dla dzieci - osoby dorosłe również mogą skorzystać z tego dnia, na przykład udając się na zorganizowane imprezy czy tematyczne spotkania ze znajomymi. Od kilku lat w niektórych restauracjach podczas Halloween serwowane są dania z tzw. upiornego menu, co również może być świetną i oryginalną atrakcją. 

Więcej o: