Nawyki kierowców, które są bardzo szkodliwe dla samochodu. Nigdy tego nie rób, bo słono zapłacisz

Podczas jazdy samochodem wielu kierowcom zdarza się nie zachowywać należytej ostrożności. Na domiar złego niektórzy z nich mają "niewinne nawyki", które wbrew pozorom mogą mieć naprawdę spore negatywne skutki dla samochodu. Ich naprawa może sporo kosztować.

Dłuższy staż kierowania pojazdem sprzyja wyrabianiu sobie nawyków. Nie chodzi tutaj o "zimny łokieć", ale o inne, równie niepożądane działania. Możesz sobie nie zdawać sprawy, że twoje niewinne przyzwyczajenia mogą powodować naprawdę spore szkody dla samochodu. Sprawdź, jakich zachowań należy unikać, aby nie dopuścić do występowania niespodziewanych wydatków. Bezpieczeństwo za kierownicą jest bardzo ważne. 

Zobacz wideo Wideowywiad z Tomkiem Kucharem, kierowcą rajdowym. Czy samochody elektryczne to przyszłość sportowej motoryzacji?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Tankowanie samochodu. Możliwe, że robisz to źle

Wśród najmniej pożądanych zapalonych kontrolek na desce rozdzielczej jest ta, informująca o kończącym się paliwie. Niestety wśród kierowców często nie wywołuje ona potrzeby pojechania na stację benzynową. Nie należy czekać z tankowaniem samochodu do ostatniego momentu. W zbiorniku mogą gromadzić się zanieczyszczenia, które przy małej ilości paliwa przedostają się do pompy i filtrów, co może powodować usterki. W czasie zimy częstsze tankowanie jest szczególnie ważne. Zapobiega między innymi deformacji zbiornika spowodowanej obecnością wody.

Niepokojące dźwięki. Zwracaj na nie uwagę

Jadąc samochodem, nie powinno się ignorować niepokojących dźwięków, wydobywających się z pojazdu. Mogą one być oznaką usterek. Dla bezpieczeństwa lepiej sprawdzić, co jest przyczyną dziwnych dźwięków. Warto co jakiś czas wykonywać także pełną diagnostykę auta, aby mieć pewność, że jest sprawne i uniknąć niebezpiecznych sytuacji podczas jazdy. 

Dłonie trzymaj na kierownicy. To ważne nie tylko dla bezpieczeństwa

Kolejnym nawykiem, który posiada wielu kierowców, jest trzymanie jednej dłoni na drążku od zmiany biegów, zamiast na kierownicy. Pozornie niewinne przyzwyczajenie może okazać się negatywne w skutkach. Przede wszystkim kierowanie jedną ręką jest niebezpieczne. Jednak ciągłe trzymanie dłoni na drążku może powodować przesunięcie się synchronizatorów. Po pewnym czasie taka sytuacja może doprowadzić do problemów ze zmianą biegów

Więcej o: