Leśnicy apelują, aby mieć oczy naokoło głowy. Zaobserwowali zjawisko nietypowe dla tej pory roku

Leśnicy z Lasów Państwowych podczas spacerów radzą rozglądać się po lesie. Jedne z najwspanialszych zwierząt żyjących w Polsce zostawiają ślady swojej obecności. Jakie? Obejrzyj je na zdjęciach opublikowanych przez Nadleśnictwo Hajnówka. Być może ty też znajdziesz w lesie znaki czochrania.

To bez wątpienia zwierzę, które wzbudza ogromne emocje. Król Puszczy Białowieskiej zostawia w lesie ślady swojej obecności. Zazwyczaj możemy zaobserwować je na przełomie wiosny i lata, jednak leśnikom udało się uchwycić je już w styczniu. 

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Żubry czochrają się po drzewach. Pozbywają się w ten sposób sierści 

Leśnicy z Nadleśnictwa Hajnówka radzą mieć oczy szeroko otwarte podczas spacerów po lesie. Nie brak w nim miejsc, gdzie największe ssaki Puszczy Białowieskiej zostawiły znaki swojej obecności. Chodzi o czochranie, czyli drapanie i ocieranie się żubrów o różne miejsca np. drzewa. W czasie czochrania zostawiają swoją sierść. Leśnicy podkreślają, że najczęściej takie miejsce można spotkać wiosną oraz na początku lata. To wtedy żubry pozbywają się swojej zimowej sierści.  

Ile żubrów żyje w Polsce? Większość z nich zamieszkuje Puszcze Białowieską i Bieszczady 

Pod koniec 2020 roku leśnicy z Białowieskiego Parku Narodowego przeliczyli, ile tych ssaków znajduje się w Polsce. Doliczono się 2316 osobników. Gdzie przebywają? W ogrodach zoologicznych, ośrodkach hodowli oraz pozostałych zwierzyńcach znajduje się 201 żubrów. 124 samice i 77 samców. Większość tych ssaków, bo aż  2115 żyje na wolności w sześciu dużych populacjach.

Żubry nizinne:

  • Puszcza Augustowska - 17 żubrów,
  • Puszcza Białowieska - 715 żubrów,
  • Puszcza Borecka - 128 żubrów,
  • Puszcza Knyszyńska - 214 żubrów,
  • Stada w zachodniej Polsce - 334 żubry.

Żubry z populacji nizinno - kaukaskiej

  • Bieszczady - 707 żubrów.

Jak pielęgnować pigwowiec? Nie wyrzucaj tego chwastu! Lepiej zalej go wodą i podlej pigwowca

Żubry w Polsce. Te zwierzęta potrafią biec nawet 60 km/h 

Żubr jest największym ssakiem lądowym zamieszkującym Europę. W kłębie osiąga wysokość 180 metrów, natomiast długość jego tułowia wynosi około trzech metrów. Samce potrafią ważyć nawet 800 kilogramów, samice są mniejsze i osiągają do 550 kg. Co ciekawe, mimo sporych rozmiarów żubry potrafią biec z prędkością do 60 km/h. Dziennie zjadają około 50 kilogramów pokarmu, są to głównie trawy, kora drzew, gałązki oraz liście. Żyją od 18 do 24 lat.

W Karpaczu istnieje miejsce, w którym nie działa grawitacja? Tajemnicze miejsce na Dolnym Śląsku. Tu samochody same jadą pod górkę

Więcej o: