To bez wątpienia zwierzę, które wzbudza ogromne emocje. Król Puszczy Białowieskiej zostawia w lesie ślady swojej obecności. Zazwyczaj możemy zaobserwować je na przełomie wiosny i lata, jednak leśnikom udało się uchwycić je już w styczniu.
Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Leśnicy z Nadleśnictwa Hajnówka radzą mieć oczy szeroko otwarte podczas spacerów po lesie. Nie brak w nim miejsc, gdzie największe ssaki Puszczy Białowieskiej zostawiły znaki swojej obecności. Chodzi o czochranie, czyli drapanie i ocieranie się żubrów o różne miejsca np. drzewa. W czasie czochrania zostawiają swoją sierść. Leśnicy podkreślają, że najczęściej takie miejsce można spotkać wiosną oraz na początku lata. To wtedy żubry pozbywają się swojej zimowej sierści.
Pod koniec 2020 roku leśnicy z Białowieskiego Parku Narodowego przeliczyli, ile tych ssaków znajduje się w Polsce. Doliczono się 2316 osobników. Gdzie przebywają? W ogrodach zoologicznych, ośrodkach hodowli oraz pozostałych zwierzyńcach znajduje się 201 żubrów. 124 samice i 77 samców. Większość tych ssaków, bo aż 2115 żyje na wolności w sześciu dużych populacjach.
Żubry nizinne:
Żubry z populacji nizinno - kaukaskiej
Żubr jest największym ssakiem lądowym zamieszkującym Europę. W kłębie osiąga wysokość 180 metrów, natomiast długość jego tułowia wynosi około trzech metrów. Samce potrafią ważyć nawet 800 kilogramów, samice są mniejsze i osiągają do 550 kg. Co ciekawe, mimo sporych rozmiarów żubry potrafią biec z prędkością do 60 km/h. Dziennie zjadają około 50 kilogramów pokarmu, są to głównie trawy, kora drzew, gałązki oraz liście. Żyją od 18 do 24 lat.