Zmiany w Kodeksie pracy 2023. Dodatkowe dni wolne i większa stabilność. Te osoby zyskają najwięcej

Zmiany w Kodeksie pracy 2023 będą dość duże i obejmą różne obszary. Dotyczyć będą m.in. urlopów. Duże zmiany czekają też pracowników wykonujących pracę zdalną. Jakich nowości dokładnie należy się spodziewać? Od kiedy zmiany w Kodeksie pracy 2023? Wyjaśniamy najważniejsze informacje.

Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Jedne z najważniejszych zmian będą dotyczyć równowagi między życiem prywatnym a rodzinnym pracowników, choć nie jest to jedyny obszar, na którym się skupiono. Zmiany mają wpływać na takie czynniki jak bezpieczeństwo, stabilność i elastyczność zatrudnia. Co więcej, nowe przepisy mają również na celu dostosowanie się do prawa unijnego.

Zobacz wideo Jak możemy zaoszczędzić prąd podczas pracy zdalnej?

Chcesz być na bieżąco ze zmianami w przepisach? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zmiany w Kodeksie pracy 2023. Dyrektywa o przejrzystych i przewidywalnych warunkach pracy

Po wprowadzeniu zmian każdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę, który wykonuje pracę przez co najmniej pół roku, będzie miał prawo do wystąpienia o zmianę formy zatrudnienia na formę z bardziej przewidywalnymi lub bezpieczniejszymi warunkami pracy. Dotyczy to także umów na okres próbny. Pracodawca z kolei będzie zobowiązany udzielić pisemnej odpowiedzi wraz z uzasadnieniem w ciągu miesiąca.

Opiekuńczy urlop bezpłatny. Kodeks pracy 2023 to duże zmiany dla rodziców

Zgodnie z nową dyrektywą rodzicielską, urlop rodzicielski będzie dłuższy. Obecnie są to 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka i 34 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej. Według nowych przepisów będzie to odpowiednio 41 i 43 tygodnie. Ponadto każdy z rodziców będzie miał zagwarantowane 9 tygodni urlopu, przy czym czas ten nie będzie mógł być przeniesiony na partnera. Zwiększona zostanie również wysokość zasiłku macierzyńskiego. Natomiast dla wszystkich rodziców wprowadzony zostanie bezpłatny urlop opiekuńczy. Będzie to 5 dni w roku kalendarzowym, które można przeznaczyć na opiekę nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny.

Nowy Kodeks pracy 2023. Od kiedy zaczną obowiązywać zmiany?

Rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy 10 stycznia 2023, a 16 stycznie 2023 ustawa została przekazana Prezydentowi do podpisu. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia publikacji w Dzienniku Ustaw, z wyłączeniem niektórych przepisów, które wejdą w życie po upływie 2 miesięcy.

Więcej o: