Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Jedne z najważniejszych zmian będą dotyczyć równowagi między życiem prywatnym a rodzinnym pracowników, choć nie jest to jedyny obszar, na którym się skupiono. Zmiany mają wpływać na takie czynniki jak bezpieczeństwo, stabilność i elastyczność zatrudnia. Co więcej, nowe przepisy mają również na celu dostosowanie się do prawa unijnego.
Chcesz być na bieżąco ze zmianami w przepisach? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Po wprowadzeniu zmian każdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę, który wykonuje pracę przez co najmniej pół roku, będzie miał prawo do wystąpienia o zmianę formy zatrudnienia na formę z bardziej przewidywalnymi lub bezpieczniejszymi warunkami pracy. Dotyczy to także umów na okres próbny. Pracodawca z kolei będzie zobowiązany udzielić pisemnej odpowiedzi wraz z uzasadnieniem w ciągu miesiąca.
Zgodnie z nową dyrektywą rodzicielską, urlop rodzicielski będzie dłuższy. Obecnie są to 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka i 34 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej. Według nowych przepisów będzie to odpowiednio 41 i 43 tygodnie. Ponadto każdy z rodziców będzie miał zagwarantowane 9 tygodni urlopu, przy czym czas ten nie będzie mógł być przeniesiony na partnera. Zwiększona zostanie również wysokość zasiłku macierzyńskiego. Natomiast dla wszystkich rodziców wprowadzony zostanie bezpłatny urlop opiekuńczy. Będzie to 5 dni w roku kalendarzowym, które można przeznaczyć na opiekę nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny.
Rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy 10 stycznia 2023, a 16 stycznie 2023 ustawa została przekazana Prezydentowi do podpisu. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia publikacji w Dzienniku Ustaw, z wyłączeniem niektórych przepisów, które wejdą w życie po upływie 2 miesięcy.